Korona Królów Wiki
Advertisement
Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Korona Królów Wiki rozbudowując ją!

Krzyżacy wolą Witolda, bo nim można jak koniem powozić.

—Jagiełło o Witoldzie

Witold Kiejstutowicz (ur. 1350 r. - 27 października 1430 r.) - wielki książę litewski w latach 1401-1340, syn Kiejstuta Giedyminowca i Biruty, byłej kapłanki Praurimy z Połągi; brat stryjeczny króla polski i wielkiego księcia litewskiego Władysława Jagiełły, Kenny Olgierdówny, księżnej mazowieckiej, Aleksandry Olgierdówny, Marii Olgierdówny, namiestnika w Wielkim Księstwie Litewskim Skirgiełły, księżnej pomorskiej Elżbiety Kazimierzówny i księżnej bawarskiej Kunegundy Kazimierzówny. Miał dwie żony: Annę Światosławównę, z którą miał jedyną córkę Zofię Witoldównę oraz Juliannę Holszańską, z którą nie doczekał się potomstwa.

Bratanek wielkiego księcia litewskiego, Olgierda Giedyminowica, królowej polski Aldony Anny Giedyminówny - pierwszej żony króla Kazimierza Wielkiego i Eufemii Giedyminówny, księżnej halickiej. W 1383 roku przyjął chrzest w obozie krzyżackim.


Biografia[]

Witold urodził się jako jeden ze wielu synów księcia litewskiego, Kiejstuta Giedyminowica i jego żony Biruty. Poza braćmi miał również kilka sióstr. Kiejstutowicz pojął się za żonę Annę Światosławowną, córkę księcia smoleńskiego Światosława Iwanowicza, z którą doczekał się córki Zofię.

Po śmierci stryja Witolda, Olgierda Giedyminowica w 1377 roku i objęciu władzy przez jednego z synów, Olgierda. Kiejstut rozpoczął wojnę przeciwko nowemu Wielkiemu księciu litewskiego, a Witold wraz z nim. Ojciec zmarł w 1382 zabity przez Cyryla. Witold przysięgnął zemstę za jego śmierć.

Książę przyjął chrzest z rąk Krzyżaków w 1383 roku.

Historia[]

Sezon I[]

Postać nie występuje.

Sezon II[]

Postać nie występuje.

Sezon III[]

1377 r. Kiejstut i Witold ze swoimi wojownikami napadają na obóz krzyżacki Konrada vona Wallenroda. Wstrząśnięty tą wieścią stryj Witolda, Olgierd Giedyminowicz umiera. Odbywa się pogrzeb, podczas którego rodzina księcia pali jego ciało, w tym Witold.

1379. Witold i Kiejstut nie zostali zaproszeni na wesele na siostry ciotecznej, Marii Olgierdównej z bojarem litewskim, Wojdyłłą. Ojciec Witolda jest wściekły, że jego bratanica chce wyjść za mąż, za mężczyznę niższej rangi.

1382. W zamku w Krewie, zmarł Kiejstut. Witold obwinia o śmierć ojca, Skirgiełło i Jagiełłę. Obiecuję się zemścić.

1383. W przebraniu damskim, ucieka z więzienia w Krewie. Szuka schronienia wśród Krzyżaków. Niedługo później porywa kapłankę, Raganę. Wkrótce z pomocą Krzyżaków przejmuje zamek w Trokach. Witold przyjął chrzest w krzyżackiej kaplicy w Tapiau.

1386. Witold chciał zostać chrzestnym Jogaiły, jednak on nie chciał.

Wygląd[]

W serialu Witold został ukazany jako młody mężczyzna o jasnobrązowych włosach, sięgających do ramion. Miał on szare oczy.

Osobowość[]

Witold kocha swojego ojca, za którego chciał się wymienić, on miał zostać więźniem, a Kiejstut miał wyjść na wolność. Witold również był mu całkowicie podporządkowany. Mimo wszystko był odważnym i szlachetnym człowiekiem, kochający swój kraj.

Galeria[]

Sezon 3[]

Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Korona.png

Bohaterowie Korona królów. Jagiellonowie

Główni Bohaterowie Władysław II JagiełłoAnna Cylejska
Rodzina królewska Anna KazimierzównaBarbara CylejskaZygmunt LuksemburskiJadwiga JagiellonkaHerman II CylejskiŚwidrygiełłoAleksandra OlgierdównaWitold KiejstutowiczElżbieta LuksemburskaAnna Światosławowna
Bohaterowie Drugoplanowi Mikołaj TrąbaAndrzej TęczyńskiKlemens z Moskorzewa
Bohaterowie Trzecioplanowi Piotr SzafraniecHińcza z RogowaKrystyn z Ostrowa
Bohaterowie Epizodyczni Arunas
Goście specjalni Jadwiga Andegaweńska
Wspomnieni w serialu
Advertisement