Korona Królów Wiki
Advertisement

Serce oddałem innej, ale jeśli dzięki temu zatrzymam wojenną pożogę, to chyba było warto.

—Wigunt

Wigunt "Aleksander" Olgierdowic (zm. 28 czerwca 1392 r.) — książę kierniowski, książę litewski, pan Kujaw. Jeden z synów wielkiego księcia Olgierda Giedyminowica i Julianny Twerskiej. Około 1390 r poślubił córkę księcia Władysława Opolczyka, Jadwigę. Zmarł bezpotomnie.

Brat m.in króla polski i wielkiego księcia litewskiego, Jagiełły, księcia Skirgiełły, księżniczki Kenny Olgierdówny, księcia Korygiełły, księżnej Aleksandry Olgierdówny oraz księżnej Marii Olgierdówny

Galeria[]

Sezony 1-2[]

Postać nie występuje.

Sezon 3[]

1386. Wigunt przybył na Wawel by razem z braćmi: Jagiełłą, Skirgiełłą, Świdrygiełłą, Korygiełłą oraz kuzynem Witoldem Kiejstutowiczem. On i jego trójka braci ma przyjąc chrzest.

Jagiełło wysyła Wigunta z Korygiełłą i Świdrygiełłą do klasztoru benedyktynów w Tyńcu, aby uczyli się wiary. Książęta są jednak głodni i zamiast do klasztoru, udają się do karczmy Esterki, gdzie wywołują zamieszanie i niezadowolenie wśród krakowian, jedząc mięso w piątek. Następnie udają się do dawnego domu Gabiji, zamieszkiwanego teraz przez Raganę i oddają cześć litewskim bogom. Ich rytuały przerywa wejście Mikołaja Trąby, który mówi im że ogień, woda i wszystko co wielbią zostało stworzone przez Boga i opowiada o wierze w sposób, który bardzo dociera do książąt litewskich.

15 lutego 1386. Wigunt wraz z braćmi przyjmuje chrzest, podczas którego przyjmuje imię "Aleksander". Tego samego dnia poznaje dwórkę królowej, Śmichnę z Brzezia.

W czasie jednej z walk z Krzyżakami Korygiełło zasłania Wigunta własnym ciałem i zostaje ciężko ranny.

W 1390 wziął ślub z Jadwigą, córką Władysława Opolczyka i jego żony Eufemii Mazowieckiej. Początkowo Wigunt prosił Jagiełłę by zmienił swoją decyzję, ale potem sam zgodził się na poślubienie córki Opolczyka. Zrobił tak mimo że, jak powiedział w dzień ślubu, wciąż kochał Śmichnę, bo myślał że tym sposobem może zapobiec wojnie na Litwie. Dzięki temu małżeństwu Polska miała także odzyskać niektóre ziemię, które były w posiadaniu Opolczyka i które znajdowały się w posagu Jadwigi.

Osobowość[]

Wigunt jest dumny i niecierpliwy, ma jednak pogodne usposobienie. Jest towarzyski, otwarty i ma poczucie humoru. Lubi pić z kamratami.

Wigunt kocha swoich braci, siostry, rodziców i całą rodzinę. Kocha też Litwę. Dla Litwy i swojej rodziny jest w stanie zrobić wszystko.

Relacje[]

Polacy[]

Na początku Wigunt nie lubił Polaków i nie dbał o ich zdanie o jego osobie, z czasem jednak zmienił swoje nastawienie i zaczął ich cenić i lubić.

Śmichna[]

Wigunt kochał Śmichnę. Książę poznał dziewczynę w dzień swojego chrztu. Początkowo nie miał względem niej poważnych zamiarów ani nie żywił prawdziwych uczuć, po jakimś czasie pokochał ją jednak równie mocno, jak ona jego. Gdy Wigunt wziął ślub z Jadwigą Opolską, oboje wiedzieli że robi to dla dobra Litwy i że zawsze będą kochać siebie, mimo że nigdy nie będzie im dane być razem.

Galeria[]

Sezon 3[]

Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Advertisement