FANDOM


Spoiler png
W tej chwili artykuł jest pod opieką użytkownika CamiCamila001.
Proszę o nieedytowanie tego artykułu, dopóki komunikat nie zniknie.

Oczywiście, można poprawiać błędy ortograficzne i stylistyczne.

Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1351 lub 1361 r - zm. 1 czerwca 1434 r.) — syn wielkiego księcia litewskiego, Olgierda Giedyminowica i księżniczki twerskiej, Julianny Twerskiej, bratanek królowej Polski Aldony Anny Giedyminównej, księcia Kiejstuta Giedyminowica oraz Eufemii Giedyminównej, brat Skirgiełło, Aleksandry Olgierdównej, Marii Olgierdównej i Korygiełło; brat stryjeczny Witolda Kiejstutowicza. Wnuk wielkiego księcia litewskiego, Giedymina i jego żony Jewny.

Wielki książę litewski, najwyższy książek litewski, iure uxoris król Polski poprzez małżeństwo z Królem Jadwigą Andegaweńską i ojciec Elżbiety Bonifacji. Objął tron wielkoksiążęcy w Wilnie po śmierci ojca w 1377 r. Założyciel dynastii Jagiellonów.

Biografia Edytuj

Jagiełło urodził się jako syn wielkiego księcia litewskiego, Olgierda Giedyminowica i księżnej twerskiej, Julianny. Był ukochanym synem swojego ojca. Po śmierci swojego ojca w 1377 roku, objął władzę w Wielkim Księstwie Litewskim.

Historia Edytuj

Sezon I Edytuj

Postać nie występuje.

Sezon II Edytuj

Rok 1370 Jagiełło wraz z ojcem polował na bobry. 1374. Obserwuje obóz Krzyżacki, Olgierd wyjaśnia mu czemu nie wolno atakować posłów. Później przysłuchuje się rozmowom swojego stryja, Kiejstuta i swojego ojca. Od tego momentu zaczął interesować się polityką.

Sezon III Edytuj

Kąpiel

Jagiełło podczas kąpieli

Rok 1377 Jagiełło został wybrany przez swojego ojca na swojego zastępce, a Kiejstut przysięga mu wierność. Olgierd niedługo później zmarł. Książę obwinia stryja o śmierć ojca. Wokół stosu pogrzebowego Olgierda zebrała się cała rodzina. Podczas pogrzebu Jagiełło wraz z innymi członkami rodziny spalił ciało swego ojca. Po śmierci Olgierda władzę w księstwie obejmuje Jagiełło, zgodnie z wolą Olgierda Giedyminowica. Władysław Opolczyk chce pokonać księcia. Jagiełło zdobyć Ikonę Marki Przeczystej, którą napisał św Łukasz. Książę, po utracie Bełza, Horodła i Chełma, się nie poddaje. Razem z Kiejstutem planuje odzyskać utracone ziemie.

1378. Ragana wywróżyła Jagielle że zostanie królem.

1379. Jagiełło udzielił błogosławieństwa swojej siostrze Marii, na jej ślub z Wojdyłło, na który Julianna się nie zgodziła. Dzięki rozmowie księcia z matką, ta pojawiła się na ślubie córki. Wesele zostało zakłócone przez Kiejstuta, który chciał porozmawiać z Jagiełłą. Kiejstut chciał pokoju z Krzyżakami, który jednak nie obejmuje całego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Książę postanowił zawrzeć tajny pakt z wielkim mistrzem Zollnerem i komturem Konradem Wallenrodem.

1380. Jagiełło wciąż zwleka z decyzją dotyczącą ślubu i chrztu w obrządku wschodnim.

1381. Gdy część wojsk Jagiełły wyprawiła się na Połock, Kiejstut zdobywa Wilno i żąda od bratanka, by zrzekł się tytułu wielkiego księcia i opuścił miasto wraz z rodziną. Kiejstut ogłosił wielkim księciem Litwy. Książę zmuszony został do złożenia hołdu stryjowi i wraz z rodziną udał się do swych ziem dziedzicznych, Krewa i Witebska, ale przysięga zemstę.

Wkrótce w 1382 r. książę zostaje ściągnięty przez stryja, który żąda od niego posłuszeństwa. Wkrótce książę wysyła Wojdyłłę po Skirgiełło, ponieważ strażnicy pilnują, żeby nikt z Oligierdowiców nie mógł wyjść. Niedługo później z pomocą Hanula i mieszczan odzyskuje Wilno. W drodze do miasta, Jagiełło znajduje zwłoki, swojego wiernego druha Wojdyłły. Po odzyskaniu Wilna, Olgierdowicz pragnie zawrzeć z Kiejstutem rozejm, który tak naprawdę był pretekstem do uśpienia i złapania stryja. Jagiełło uwięził Kiejstuta w Krewie. Nie pozwolił Cyrylowi, zabić stryja.

Dzięki Unii w Krzewie aktu wydanego przez Jagiełłę w 1385, w którym zobowiązał się do zawarcia unii personalnej między Koroną a Litwą, poślubienia króla polskiego Jadwigę Andegaweńską i chrystianizacji Litwy, w zamian za objęcie przez jego tronu polskiego. Na chrzcie przyjął Władysław. Jego chrzestnymi zostali Władysław Opolczyk i Jadwiga z Melsztyńskich Pilecka. Zgodnie z Unią w Krzewie, rok później Jagiełło został mężem króla Polski, Jadwigi Andegaweńskiej oraz został koronowany na króla Polski (Jadwiga stała się królową).

Wygląd Edytuj

Jagiełło w serialu został ukazany jako wysoki i szczupły mężczyzna o szarych oczach. Miał on ciemnobrązowe włosy.

Władysław Jagiełło historycznie prawdopodobnie był dużo niższy od swojej małżonki i po ślubie zaczął już powoli łysieć z powodu wieku.

Charakter Edytuj

W serialu Jagiełło był waleczny, rozważmy, introwertyczny, stonowany, powściągliwy. Lubił sobie pożartować i wielu sytuacjach, stara się myśleć optymistycznie. Potrafił zachować zimną krew. Kochał swoją rodzinę, a szczególnie ojca.

Cytaty Edytuj

Nie chcę baby, tylko żonę

—Jagiełło do Kiejstuta

Nie ryzykują żołnierze, którzy nie wiedzą, jak żyć

—Jagiełło do Skirgiełło

Nie będę oszukiwać, nie jestem jak Kiejstut.

—Jagiełło do Marii

Ja mu nie podaruje, obiecuję że zapłaci.

—Jagiełło do Skirgiełło

Nie jestem Ci nic winien.

—Jagiełło do Kiejstuta

Nie będę chodził na brata.

—Jagiełło do Kiejstuta

Nie pójdę na układy z zdrajcą.

—Jagiełło do Julianny

Cytaty o Jagielle Edytuj

Ty nikomu nie ufasz!

—Skirgiełło

Zawsze był dla mnie dobry

—Maria o Jagielle

Etymologia Edytuj

Jogaiła w litewskiej etymologii ludowej oznacza "mężniejszy", "mocniejszy".

Relacje Edytuj

Cyryl (Niemierza Kazimierzowic) Edytuj

Jagiełło nie ufa Cyrylowi. Książę każe Skirgiełło pilnować Cyryla oraz nie był zadowolony, gdy nie wiedział, gdzie on jest i był bez nikogo. Gdy Niemierza uratował Skirgiełło z rąk ludzi, nasłany przez Kiejstuta; książę podarował mu sztylet na dowód na swojej wdzięczności oraz rzekł że, póki ma ten sztylet, jest bezpieczny na jego ziemiach.

Wojdyłło Edytuj

Odcinek 255-14

Jagiełło z Wojdyłło

Wojdyłło był szwagrem Jagiełły. Jagiełło jak sam stwierdził, ufa Wojdylle, co jest rzadko, bo książę mało komu ufa. Zaufanie musi być na tyle wysokie, bo pobłogosławił miłość Wojdyłło z jego siostrą, Marią. Książę znajdując swojego druha, związanego do drzewa, szybko ruszył mu na pomoc. Był rozżarzony i zły na swojego stryja, za śmierć bojara.

Maria Olgierdówna Edytuj

Maria i Jagiełło

Jagiełło z Marią

Jagiełło kochał swoją siostrę. Pobłogosławił jej ślub z bojarem litewskim, Wojdyłło. Mimo że jej ukochany nie pochodzi ze szlacheckiego roku. Książę chciał, żeby chociaż ona była szczęśliwa. Przekonał matkę do błogosławieństwa córki i przyjścia na wesele.

Julianna Twerska Edytuj

Jagiełło kochał swoją matkę, jednak nie słuchał jej rad, między innymi, aby się ożenił z Zofią, córką Dymitra i przyjął prawosławny chrzest. Chciał dla matki zdobyć Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Jagiełło był zły na Kiejstuta, że Julianna musiała dzielić komnatę z szczurami.

Ragana Edytuj

Ragana była litewską kapłanką, od której Jagiełło oczekiwał, że przepowie mu kim będzie jego przyszła żona. Ponadto Ragana była kochanką księcia.

Galeria Edytuj

Grafiki Promocyjne Edytuj

Sezon II Edytuj

Sezon III Edytuj

Korona

Bohaterowie - Sezony 1-2

Główni Bohaterowie Kazimierz III WielkiAldona Anna GiedyminównaAdelajda HeskaJadwiga Bolesławówna
Rodzina królewska Władysław I ŁokietekElżbieta ŁokietkównaKunegunda ŁokietkównaBolko II MałyElżbieta KazimierzównaKunegunda KazimierzównaAnna KazimierzównaJadwiga KazimierzównaKunegunda KazimierzównaKaźko IV SłupskiElżbieta PomorskaKonstancjaHenryk II ŚwidnickiAnna ŚwidnickaHenryk I JaworskiHenryk V ŻelaznyKarol RobertAndrzej AndegaweńskiEufemia GiedyminównaKenna Joanna OlgierdównaStefanElżbieta LuksemburskaWacław IV LuksemburskiBernard ŚwidnickiStefan AndegaweńskiKarol MartelGiedyminOlgierd GiedyminowicKiejstut GiedyminowicJan LuksemburskiKarol IV LuksemburskiAgnieszka HabsburgBogusław V PomorskiWarcisław V PomorskiJadwiga żagańskaWładysław II JagiełłoJoanna IBolesław III Płocki
Bohaterowie Drugoplanowi Krystyna RokiczanaCudkaEsterkaJasiek z MelsztynaSpycimir LeliwitaKanclerz ZbigniewJan GrotJan BodzętaWojciechEgleEliaszKatarzyna PileckaGabijaJózefRozaliaNiemierza z GołczyBożena TęczyńskaOdaJuttaJolentaIlzaPełka z SieciechowaMałgorzata TęczyńskaReginaJan JuraGuncel Reibnitz
Bohaterowie Trzecioplanowi Maciek z BartnicyOfka z KsiążaBognaKrystyn z SamborcaArunasBaśka DuninMikołaj LigęzaStanisławaHelenaSamuelMarcin CharcikWładysław GarbatyPrzemysł SieradzkiGrzegorz NekandaOpat JanKat JędrzejWitautasJolentaPaszekGedkoAudreJanisławGiovanniJagnaKuchmistrz (1325-1335)BellaWeronika SchwarzOliwier RatoldKlara PukarAndaIlonaPrzybysław z SierakowaHermanMaciej BorkowicPrzybysław z SierakowaMarcin z RajskaBeneszZbigniew JuraJanko z CzarnkowaMelaNikodem
Bohaterowie Epizodyczni GizelaNiemierza KazimierzowicPełka KazimierzowicHelena ReibnitzJan LigęzaAmadejPisarz BartłomiejLewek z OlkuszaHalszkaEdmundasMachnaŚmilBogdanBabkaRadosławMściszekHenryk von PlauenOstaszKrasnaVok KravarzFemkaDobiesław z KurozwękKupiec JarzynkaPodczaszy IdziKuchmistrzHińczaDorotaJakub z BiskupicLudwik von KoeningLenkaKachnaRezedaGizelaKrasnaMikołaj z BiechowaJan z SączaPiotr I CypryjskiGuillame de MachautWierzynekPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicArnostWitowitPiotr z VolterryBłażej z Rajska
Wspomnieni w serialu Niemoj z MorawicyUrszulaElżbietaPachnaŚwięta Jadwiga ŚląskaŚwięta KingaŚwięta Katarzyna ze SienyŚwięty Stanisław ze SzczepanowaKlara Zach Spytko II z MelsztynaJadwiga z Melsztyńskich PileckaJadwiga AndegaweńskaMaria AndegaweńskaElżbieta BośniaczkaMałgorzata Luksemburska (królewna czeska)Małgorzata Luksemburska (królowa Węgier)Otton
Korona

Bohaterowie - Sezon 3

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZofia MoskiewskaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV Mazowiecki
Bohaterowie Drugoplanowi Łaziebny OpanaszJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaMargit
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszCudkaRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGniewosz z DalewicMarcin z RajskaGrzymek
Bohaterowie Epizodyczni GizelaOtton z PilczyKlara PukarMamajaDomarat z Pierzchna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiKazimierz III WielkiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaAndrzej OlgierdowicDymitr DońskiKonrad III Zöllner von RotensteinMatyjaszJan KmitaMikołaj z Kórnika
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.