Korona Królów Wiki
Advertisement
Nie lituj się nade mną. Zawiodłem Jogaile, zawiodłem Litwę, zawiodłem wszystkich.

—Skirgiełło do Ragany

Skirgiełło "Iwan" Olgierdowicz (ur. 1354 r. - grudzień 1394 r.) — książę litewski, namiestnik w Wielkim Księstwie Litewskim, książę kijowski w latach 1392–1396, książę trocki w latach 1382-1392 i książę połocki w latach 1387-1394: syn wielkiego księcia litewskiego, Olgierda Giedyminowica małżeństwa ze księżniczką twerską, Julianną Twerską, ojciec Pawła. Brat króla Władysława Jagiełły, księżnej Aleksandry Olgierdówny, księżnej Kenny Joanny Olgierdównej, księżniczki Marii Olgierdównej, księcia Korygiełło, księcia Wigunta Olgierdowicza oraz księcia Świdrygiełło. Oprócz tego posiada liczne rodzeństwo na Litwie. Wnuk wielkiego księcia litewskiego Giedymina i jego żony Jewny oraz wielkiego księcia Aleksandra Wielkiego i jego żony Anastazji Halickiej.

Historia[]

Sezony I-II[]

Postać nie występuje.

Sezon 3[]

1377. Skirgiełło z innym członkami rodzinny był przy ojcu, gdy ten przygotowywał się na śmierć. W tym samym dniu Jagiełło zdenerwował się na Skirgiełłę, gdy ten sięgnął po alkohol, ponieważ potrzebował go trzeźwego. Wkrótce książę wziął udział w zasadzce, zorganizowanej przez Jagiełłę. Schwytali Krzyżaka, Konrada Wallendrode. Skirgiełło nie sądził, że tak łatwo im pójdzie. Powstrzymywał Konrada, gdy ten rozmawiał z Jagiełłą. Podczas tej rozmowy zostało ustalone, że Krzyżacy i Litwini nie będą atakować swoich ziem, przez trzy dni.

W późniejszym czasie Skirgiełło znalazł w lesie rannego człowieka, który przedstawił się jako Cyryl. Skirgiełło przeprosił chłopaka za bolącą rękę. Wkrótce po usłyszeniu o ataku Witolda i Kiejstuta na obóz krzyżacki, Olgierd zmarł. Wokół stosu pogrzebowego Olgierda Giedyminowicza zebrała się cała rodzina. Książę z innymi członkami rodzinny, spalił ciało swojego ojca. Podczas tej uroczystości obiecał matce, że od następnego dnia nie będzie już pił. Niedługo później, Jagiełło wysłał swego brata Skirgiełłę i jego druha Cyryla na wojnę w obronie Bełza i skarbu, jakim jest Ikona Matki Przeczystej. Obraz jest szczególnie ważny dla Julianny - matki Jagiełły i Skirgiełły.

1378. Jagiełło wysyła na Węgry, Skirgiełłę i jego druha Cyryla. Skirgiełło nie chcę jechać na Węgry w roli posła. Wolałby, żeby brat wysłał innego z braci.

1379. Litewskie poselstwo na czele ze Skirgiełłą dociera najpierw do Malborka, a później do Budy. Spotyka dwie królewny: Marię i Jadwigę.

1384. Skirgiełło świętuje razem z Jagiełłą zdobycie Neu-Marienwerder.

Skirgiełło na Wawelu

1385. Skirgiełło został wysłany przez Jagiełłę z darami do Polski, dla króla — Jadwigi Andegaweńskiej. Litwini podstępem przemycają na Wawel, Raganę, która na rozkaz wielkiego księcia ma szpiegować w Krakowie. Skirgiełło okłamał Spytka z Melsztyna, czy nie znają tej niewiasty. Książę obdarowuje króla darami, wychwalając jej urodę. Olgierdowicz zastanawia się z Hanulem, czy nie zostali oszukany, przez panów polskich. Książę udaje, że był zmartwiony stanem Ragany. Podczas rozmowy z tamtejszym medykiem — Janem Radlicem stwierdza "stan" zdrowia, "znalezionej" dziewczyny.

Olgierdowicz z Hanulem idą do tamtejszej karczmy, w której spotykają Niemierzę. Między nimi dochodzi do krótkiej pijatyki. Dawni "przyjaciele" rozmawiają, popijając piwem. Prawdopodobnie w nocy związał Niemierzę. Książę nie może się przypomnieć, co robił poprzedniego wieczora. Kazimierzowic prosi księcia, żeby go zabił. Skirgiełło to rozważa, jednak daruje mu życie; pod warunkiem, że przekona królową do Jagiełły. Książę zostawia mu nóż, by mógł przeciąć węzły.

Skirgiełlo z Niemierzą w Krakowie

Skirgiełło pozostał w Krakowie, żeby ,,trzymać rękę na pulsie". Książę z Niemierzą zwiedzają Kraków. W kaplicy spotyka Jadwigę, z którą odbywa rozmowę. Królowa była mu wdzięczna za szczerość.Zjazd lubelski

2 luty 1386. Skirgiełło wraz z wielkim księciem i litewskimi książętami przybywa do Polski. Uczestnicy w zjeździe lubelskim, gdzie Jagiełło został wybrany królem polskim. Książę wraz z braćmi i z Witoldem dotarł do Krakowa. W następnym miesiącu był gościem na ślubie Jagiełłą z Jadwigą, wraz z trójką braci przyszedł do wielkiego księcia przed nocą poślubną. Zostali wtedy wygonieni przez Łaziebnego Opanasza. Uczestniczył również w koronacji brata na króla Polski.

1387. Jagiełło mianował Skirgiełłę swoim namiestnikiem na Litwie, podczas gdy on będzie przebywać w Krakowie.

Skirgiełło z Korygiełło

1390. Na Litwie trwają walki z Zakonem krzyżackim. Skirgiełło nie chciał się zgodzić, by Korygiełło bronił Krzywego Grodnia. Jednak pod namową Sirputisa i innych się zgodzi. Korygiełło ginie, a jego głowa została nabita na włócznie. Skirgiełło jest tym faktem załamany i powraca do picia. Niedługo później Jagiełło odbiera mu namiestnictwo na Litwie na rzez Wigunta.

1392. Skirgiełło wściekł się na Jagiełło, gdyż oddał połowę Trok Witoldowi i teraz on musiał dzielić z kuzynem władzą na Litwie.

Martwy Skirgiełło

1394. Skirgiełło wraz z Witoldem odbija Kijów. Nawiązała się między nimi kłótnia, podczas której Witold oddał Kijów kuzynowi, który na stale osiadł w księstwie. Książę kazał sprowadzić Raganę do siebie. Kapłanka zaczęła odwzajemniać jego uczucia. Dziewczyna się ochrzciła w obrzędzie prawosławnym. Zgodnie z jego życzeniem, przyjęła imię "Julianna". Jednakże nim się pobrali, Skirgiełło wypił truciznę, przeznaczoną dla swojej narzeczonej. Umiera na miejscu, a ona obiecuje pomścić jego śmierć. Jego pogrzeb odbył się w Kijowie.

Po swojej śmierci, pojawił się w śnie Jagiełły. Był wielokrotnie wspomniany na przykład przez brata czy przez Jadwigę.

Wygląd[]

Skirgiełło.jpg

W serialu Skirgiełło miał jasne brązowe kręcone włosy, sięgające prawie do ramion oraz brązowe oczy.

Historycznie wygląd Skirgiełło nie był znany.

Osobowość[]

Skirgiełło był porywczy, szalony i wesoły, ale przede wszystkim lojalny wobec swego brata — Jagiełły. Był przede wszystkim nieprzewidywalny i porywczy. Mimo wszystko miał drugą naturę, pragnął, żeby Olgierd, był z niego dumny, nie chciał zawieść swojego brata, możliwe że bał się odrzucenia. Pragnął miłości ze strony Ragany, z którą wiązał poważne zamiary. Na wieść o ciąży, był bardzo szczęśliwy. Bywał również wrażliwy, spokojny oraz opanowany. Skirgiełło zawsze nosił ze sobą broń.

Historycznie jednak nie można wiele powiedzieć o charakterze księcia, ale był jednym z najbliższych współpracowników króla. Skirgiełło był również doświadczonym dyplomatą. Witold (z którym historycznie i serialu nie lubił się) w swoich skargach do króla Władysława, przedstawił księcia jako okrutnego, porywczego i nadużywającego alkoholu.

Cytaty[]

Ty zapomnij lepiej o tej wiedźmie. Babę byś se jakąś pulchną znalazł, słodką jak ciasto. Żeby było za co złapać. Nie chcesz żenić się z Rusinką, weź babę z Budy. Tam jedna ładniejsza od drugiej. A gdybyś wybrał jedną z córek Ludwika.

—Skirgiełło do Jagiełły

Znowu piłeś? — Jagiełło
Mordy nawet nie zamoczyłem! — Skirgiełło
Dziękuje. A teraz wybacz Kijów musi powitać nowego namiestnika.

—Skirgiełło

Tu śmierć. Tam śmierć.

—Skirgiełło

Wiesz co to żyć bez ojca? Wiesz

—Skirgiełło do Niemierzy

Wybacz mi bracie mój. Ja wiem, głupieć ze mnie i moczymorda, ale co ja mam robić, jeżeli wszystko się w życiu straciło? Nawet miłość braterską.

—Skirgiełło do Jagiełły

Wierzę w ciebie bardziej, niż we wszystkich Bogów.

—Skirgiełło do Jagiełły

Relacje[]

Jagiełło[]

Skirgiełło z Jagiełło

Jagiełło był jednym z najbliższych braci i współpracowników Skirgiełło. Skirgiełło był mu całkowicie wierny oraz jako jeden z nielicznych braci nie chciał mu zabrać władzy na Litwie. Mimo to zawsze wyrażał swoje zdanie oraz starał się bratu przemówić do rozumu. Książę wspierał jego pomysł objęcia władzy w Krakowie i ożenku z Jadwigą Andegaweńską.

Cyryl aka Niemierza Kazimierzowic[]

Mogłeś być moim bratem.

—Skirgiełło do Niemierzy

Skirgiełlo z Cyrylem w Malborku

Pierwsze spotkanie Niemierzy i Skirgiełło nastąpiło w karczmie w Wilnie. Spotkanie skończyło nad tym, że Niemierza dostał od księcia. Po raz drugi spotkali się, gdy książę znalazł Cyryla w lesie. Cyryl szybko się stał druhem oraz jednym z najbardziej zaufanych ludzi Olgierdowicza, aż do momentu, gdy nie zamordował stryja swojego ,,pana" — Kiejstuta Giedyminowica. Skirgiełło był wściekły na dawnego druha, za śmierć stryja. kocham cię

Ragana[]

Skirgiełło z Raganą

Skirgiełło dawniej nie przepadał za kapłanką, gardząc i wyśmiewając się z jej wróżb. W późniejszym czasie dowiadujemy się, że miłuje Raganę. Wielokrotnie chronił ją lub bronił na przykład przed Witoldem. Książę prosił Jogaiłę, żeby dziewczynę nie ranił. Gdy kapłanka oddała mu się, był szczęśliwy. Po śmierci Korygiełło, Skirgiełło przebywał większość swojego czasu u niej. Po pewnym czasie, Ragana zaczęła odwzajemniać uczucia księcia. Ochrzciła się dla niego w obrzędzie prawosławnym, zgodnie z jego wolą, przyjęła imię "Julianna". Jednak nie zdążyli się pobrać, ponieważ Skirgiełło został otruty. Owocem ich miłości był syn, Paweł.

Paweł[]

Skirgiełło bardzo się ucieszył, słysząc, że zostanie ojcem.

Olgierd Giedyminowic[]

Skirgiełło bardzo kochał swojego ojca. Chciał by ten był z niego dumny.

Korygiełło[]

Skirgiełło z Korygiełło

Skirgiełło bym blisko ze swoim bratem. Obiecywał mu, że stawi się za jego ślubem z księżniczką Anastazją. Książę był złamany po śmierci Korygiełło. Obwiniał się o śmierć brata i wrócił z tego powodu do picia.

Świdrygiełło[]

Skirgiełło z Świdrygiełło

Krew moja, a diabeł wcielony. Miłuje Cię bracie, alem zły na Cię.

—Skirgiełło

Galeria[]

Sezon 3[]

Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 1,2 Według serialu
Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Advertisement