FANDOM


Spoiler png
W tej chwili artykuł jest pod opieką użytkownika CamiCamila001.
Proszę o nieedytowanie tego artykułu, dopóki komunikat nie zniknie.

Oczywiście, można poprawiać błędy ortograficzne i stylistyczne.

Skirgiełło "Iwan" Olgierdowicz (ur. 1354 r. - 11 stycznia 1397 r.) — książę litewski, namiestnik w Wielkim Księstwie Litewskim, książę kijowski 1392–1396, książę trocki 1382-1392 i książę połocki w latach 1387-1394: syn wielkiego księcia litewskiego, Olgierda Giedyminowica małżeństwa z księżniczką twerską, Julianną Twerską. Brat króla polski i Najwyższego księcia litewskiego, Władysława Jagiełły, księżnej mazowieckiej, Aleksandry Olgierdówny, księżniczki Kenny Joanny Olgierdównej, księżniczki Marii Olgierdównej, księcia mścisławskiego Korygiełło, księcia Wigunta Olgierdowicza oraz księcia Świdrygiełło. Przyrodni brat Andrzeja Olgierdowica.

Brat stryjeczny Witolda Kiejstutowicza, bratanek królowej Polski Aldony Anny Giedyminównej, wielkiego księcia litewskiego, Kiejstuta Giedyminowica i Eufemii Giedyminównej. Wnuk wielkiego księcia litewskiego Giedymina i jego żony Jewny.

Historia Edytuj

Sezony I-II Edytuj

Postać nie występuje.

Sezon III Edytuj

1377. Skirgiełło z innym członkami rodzinny był przy ojcu, gdy ten przygotowywał się na śmierć. W tym samym dniu Jagiełło zdenerwował się na Skirgiełło, gdy ten sięgnął po alkohol, ponieważ potrzebował go trzeźwego. Wkrótce książę wziął udział w zasadzce, zorganizowanej przez Jagiełłę. Schwytali Krzyżaka, Konrada Wallendrode, Skirgiełło nie sądził, że tak łatwo im pójdzie. Powstrzymywał Konrada, gdy ten rozmawiał z Jagiełłą. Podczas tej rozmowy zostało ustalone, że Krzyżacy i Litwini nie będą atakować swoich ziem, przez trzy dni. W późniejszym czasie Skirgiełło znalazł w lesie rannego człowieka, który przedstawił się jako Cyryl, który tak naprawdę był — Niemierzą Kazimierzowicem. Skirgiełło przeprosił chłopaka za bolącą rękę. W tym samym roku po usłyszeniu o ataku Witolda i Kiejstuta na obóz krzyżacki, Olgierd zmarł. Wokół stosu pogrzebowego Olgierda Giedyminowicza zebrała się cała rodzina. Książę z innymi członkami rodzinny, spalił ciało swojego ojca. Podczas tej uroczystości obiecał matce, że od następnego dnia nie będzie już pił. Wkrótce Jagiełło wysłał swego brata Skirgiełło i jego druha Cyryla na wojnę w obronie Bełza i skarbu, jakim jest Ikona Matki Przeczystej. Obraz jest szczególnie ważny dla Julianny - matki Jagiełły i Skirgiełły.

1378. Jagiełło wysyła na Węgry, Skirgiełłę i jego druha Cyryla. Skirgiełło nie chcę jechać na Węgry w roli posła, woli żeby brat innego brata wysłał.

1379. Litewskie poselstwo na czele ze Skirgiełłą dociera najpierw do Malborka, a później do Budy.

1384. Skirgiełło świętuje Jagiełły, w zdobyciu Neu-Marienwerder.

Odcinek 284-2

Skirgiełło na Wawelu

1385. Skirgiełło został wysłany przez Jagiełłę z darami do Polski, dla króla — Jadwigi Andegaweńskiej. Litwini podstępem przemycają na Wawel, Raganę, która na rozkaz wielkiego księcia ma szpiegować w Krakowie. Skirgiełło okłamał Spytka z Melsztyna, że nie znają tej niewiasty. Książę obdarowuje króla darami, wychwalając jej urodę. Olgierdowicz zastanawia się z Hanulem, czy nie zostali oszukany, przez panów polskich. Książę udaje, że był zmartwiony stanem Ragany. Podczas rozmowy z tamtejszym medykiem — Janem Radlicem stwierdza "stan" zdrowia, "znalezionej" dziewczyny. Olgierdowicz z Hanulem idą do tamtejszej karczmy, w której spotyka Niemierzę. Między nimi dochodzi do krótkiej pijatyki. Dawni "przyjaciele" rozmawiają, popijając piwem. Prawdopodobnie w nocy związał Niemierzę, którego nad ranem zobaczył. Książę nie może się przypomnieć, co robił poprzedniego wieczora. Kazimierzowic prosi księcia, żeby go zabił. Skirgiełło to rozważa, jednak daruje mu życie; pod warunkiem, że przekona królową do Jagiełły. Książę zostawia mu nóż, by mógł przeciąć węzły.

Odcinek 288-3

Skirgiełlo z Niemierzą w Krakowie

Skirgiełło pozostał w Krakowie by, trzymać rękę na pulsie. Książę z Niemierzą zwiedza Kraków. W kaplicy spotyka Jadwigę, z którą odbywa rozmowę. Królowa była mu wdzięczna za szczerość.

Odcinek 301

Zjazd lubelski

2 luty 1386. Skirgiełło wraz z wielkim księciem i litewskimi książętami przybywa do Polski. Uczestnicy w zjeździe lubelskim, gdzie Jagiełło został wybrany królem polskim. Książę wraz z braćmi i z Witoldem dotarł do Krakowa. W przyszłym miesiącu był gościem na ślubie Jagiełłą z Jadwigą, wraz z pozostałą dwójką braci przyszedł do wielkiego księcia przed nocą poślubną. Zostali wygonieni przez Łaziebnego Opanasza. Uczestniczył również w koronacji brata na króla Polski.

1387. Jagiełło mianował Skirgielle swoim namiestnikiem na Litwie, gdy będzie przebywać jako król w Krakowie.

Wygląd Edytuj

Skirgiełło

W serialu Skirgiełło miał jasne brązowe kręcone włosy, sięgające prawie do ramion oraz brązowe oczy.

Historycznie wygląd Skirgiełło nie był znany.

Osobowość Edytuj

Skirgiełło był wyluzowany, wrażliwy, porywczy, szalony i wesoły, ale przede wszystkim lojalny wobec swego brata — Jagiełły. Był przede wszystkim nieprzewidywalny, w jednej chwili był porywczy, a za chwilę staje się spokojny i opanowany. Pragnął by jego ojciec, był z niego dumny. Skirgiełło zawsze nosi ze sobą broń.

Historycznie jednak nie można wiele powiedzieć o charakterze księcia, ale był jednym z najbliższych współpracowników króla. Skirgiełło był również doświadczonym dyplomatą. Witold (z którym historycznie i serialu nie lubił się) w swoich skargach do króla Władysława, został przedstawił księcia jako okrutnego, porywczego i nadużywającego alkoholu.

Cytaty Edytuj

Ty zapomnij lepiej o tej wiedźmie. Babę byś se jakąś pulchną znalazł, słodką jak ciasto. Żeby było za co złapać. Nie chcesz żenić się z Rusinką, weź babę z Budy. Tam jedna ładniejsza od drugiej. A gdybyś wybrał jedną z córek Ludwika.

—Skirgiełło do Jagiełły

Znowu piłeś? — Jagiełło
Mordy nawet nie zamoczyłem! — Skirgiełło

Relacje Edytuj

Jagiełło Edytuj

Odcinek 252 667

Skirgiełło z Jagiełło

Jagiełło był jednym z najbliższych braci i współpracowników Skirgiełło. Skirgiełło był mu całkowicie wierny oraz jako jeden z nielicznych braci nie chciał mu zabrać władzy na Litwie. Mimo to zawsze wyrażał swoje zdanie oraz starał się bratu przemówić do rozumu. Książę wspierał jego pomysł objęcia władzy w Krakowie i ożenku z Jadwigą Andegaweńską.

Cyryl aka Niemierza Kazimierzowic Edytuj

Mogłeś być moim bratem.

—Skirgiełło do Niemierzy

Odcinek 254-2

Skirgiełlo z Cyrylem w Malborku

Pierwsze spotkanie Niemierzy i Skirgiełło nastąpiło w karczmie w Wilnie. Spotkanie skończyło nad tym, że Niemierza dostał od księcia. Po raz drugi spotkali się, gdy książę znalazł Cyryla w lesie. Cyryl szybko się stał druhem oraz jednym z najbardziej zaufanych ludzi Olgierdowicza, aż do momentu, gdy nie zamordował stryja swojego ,,pana" — Kiejstuta Giedyminowica. Skirgiełło był wściekły na dawnego druha, za śmierć stryja.

Ragana Edytuj

Odcinek 333-2

Skirgiełło z Raganą

Skirgiełło dawniej nie przepadał za kapłanką, gardząc i wyśmiewając się z jej wróżb. W późniejszym czasie dowiadujemy się, że miłuje Raganę. Wielokrotnie chronił ją lub bronił na przykład przed Witoldem. Książę prosił Jogaiłę, żeby dziewczynę nie ranił. Gdy kapłanka oddała mu się, był szczęśliwy.

Olgierd Giedyminowic Edytuj

Skirgiełło bardzo kochał swojego ojca. Chciał by ten był z niego dumny.

Galeria Edytuj

Sezon 3 Edytuj

Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.