Korona Królów Wiki
Advertisement

Sławomir Orzechowski (ur. 6 lipca 1958, Warszawa) – polski aktor dubbingowy, filmowy, telewizyjny i teatralny. Odtwórca roli kasztelana krakowskiego, Spycimira Lelwity w serialu Korona Królów.

Filmografia[]

  • 2014: Obce ciało jako ojciec Kasi
  • 2013: Podejrzani zakochani jako Gawroński
  • 2013: Gabriel jako Zielony
  • 2012: Daas jako radca Grossen
  • 2011: Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł jako Stefan Olszowski
  • 2011: Wyjazd integracyjny jako Andrzej Wilecki
  • 2011: Pokaż, kotku, co masz w środku jako leśniczy
  • 2010: Operacja Reszka jako oficer sowiecki
  • 2010: Kret jako Tadeusz
  • 2009: Dom zły jako Zięba
  • 2009: Balladyna (The Bait) jako detektyw Ribb
  • 2008: To nie tak, jak myślisz, kotku jako kierownik hotelu
  • 2008: Nie kłam, kochanie jako Marian Paprocki
  • 2008: Niezawodny system jako Albin Gąsiorek
  • 2006: Fałszerze – powrót Sfory jako Bublewicz „Buba”
  • 2005: Komornik jako Wisniak
  • 2005: Czas surferów jako sprzedawca
  • 2005: Lawstorant jako „Caruso”
  • 2004: Nigdy w życiu! jako Kazimierz, kochanek Dziuni
  • 2004: Serce gór jako mnich Drak
  • 2003: Warszawa jako tata Eli
  • 2003: Łowcy skór jako dr Jerzy Nowak
  • 2002: Zróbmy sobie wnuka jako Proboszcz
  • 2001: Stacja
  • 2000: Cud purymowy jako Jan Kochanowski
  • 2000: Cześć Tereska
  • 2000: Chłopaki nie płaczą jako policjant
  • 1999: Ostatnia misja jako Rekord
  • 1998: Spona jako polonista Żwaczek
  • 1997: Kiler jako prawdziwy Kiler
  • 1996: Operacja Koza jako Molenda
  • 1992: Czarne słońca jako Leon
  • 1992: Psy jako Poseł Rutecki

Seriale[]

  • 2018: Korona królów jako Spycimir Leliwita
  • 2017: Ucho prezesa jako Joachim (Jo-Jo)
  • 2016: Na dobre i na złe jako rockman Rysiek, biologiczny ojciec Julii Burskiej
  • 2015: Skazane jako Roman Kulesza
  • 2012: Hotel 52 jako Marian Chociej (odc. 53)
  • 2011–2016: Ranczo jako Wargacz
  • 2011–2013: Przepis na życie jako Stefan
  • 2010: 1920. Wojna i miłość jako kapitan Jan Miłoszewski
  • 2010: Nowa jako profesor Paweł Ulicki
  • 2010: 1920 Bitwa warszawska jako Jan Miłoszewski
  • 2009: Naznaczony jako policjant Zdunek (odcinek 6, 8, 11)
  • 2009: Czas honoru jako Lippke (odc. 18 i 22)
  • 2009: Londyńczycy 2 jako Wiesio
  • 2008: Niania jako mecenas Piotr Zawadzki
  • 2008: Agentki jako lekarz Adam
  • 2008: Londyńczycy jako Wiesio
  • od 2008: Ojciec Mateusz jako biskup
  • 2008–2012: Barwy szczęścia jako Andrzej Jakubowski
  • 2008: Plebania jako aktor
  • 2007: Determinator jako komisarz Henryk Gołębiowski
  • 2007: I kto tu rządzi? jako kelner Robert
  • 2007: Tajemnica twierdzy szyfrów jako Christian Mayer)
  • 2006: Okazja jako poseł Wiesław Słoma
  • 2006: Dwie strony medalu jako Janusz Wysocki, prezes klubu
  • 2006: U fryzjera jako producent
  • 2005: Boża podszewka jako milicjant Bieluń
  • 2005: Pensjonat pod Różą jako Maciej Nowacki
  • 2005: Kryminalni jako Keres, wspólnik Mozera
  • 2004: Sublokstorzy jako poseł Wiesław Jabłoński
  • 2004: Kryminalni jako Keres, wspólnik Mozera (odc. 14)
  • 2003: Glina jako Tośek
  • 2003: Kasia i Tomek jako proboszcz
  • 2002: Sfora jako Bublewicz „Buba”
  • 2002: Król przedmieścia jako gangster „Szklanka”
  • 2001: Klinika pod Wyrwigroszem jako Mietek
  • 2001: Marszałek Piłsudski jako oficer carski rozmawiający z Piłsudskim
  • 2000–2002: M jak miłość jako Tadeusz Gałązka
  • 2000–2001: Duża przerwa jako dyrektor szkoły
  • 2000: 13 posterunek 2 jako ksiądz
  • 2000: Na dobre i na złe jako Filip Nowicki
  • 1999: Trzy szalone zera jako agent
  • 1999: Miodowe lata jako Argasiewicz
  • 1997–1999: 13 posterunek jako ksiądz proboszcz
  • 1997: Pokój 107 jako pan Henio, kierownik akademika
  • 1997: Dom jako administrastor
  • 1994: Panna z mokrą głową jako Zgierski
  • 1994: Bank nie z tej ziemi jako pijaczek (odc. 12)
  • 1991: Kuchnia polska jako Jerzy Mizerski
  • 1988–1991: Pogranicze w ogniu jako Lasek, oficer kontrwywiadu w Krakowie
  • 1988: Królewskie sny (odc. 7)
  • 1984: Rozalka Olaboga jako nauczyciel

Dubbing polski[]

  • 2010: StarCraft II: Wings of Liberty jako Zeratul
  • 2008: Tajemnica Rajskiego Wzgórza jako Digweed
  • 2006: Sposób na rekina jako Thornton/Morson
  • 2005: Oliver Twist jako pan Bumble
  • 2005: Szeregowiec Dolot jako Fockewurst
  • 2004: Karol. Człowiek, który został papieżem jako Nowak
  • 2004: Mickey, Donald, Goofy: Trzej muszkieterowie jako Pete
  • 2003: Gdzie jest Nemo? jako Rozdym
  • 2003: Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd jako zabawkarz
  • 2000: 102 dalmatyńczyki jako Jean Pierre le Pelt
  • 1996: O czym szumią wierzby jako sędzia
  • 1992: Stalowe gardła – narrator
  • 1987: Kacze opowieści

Otrzymane nagrody[]

  • 1983 – nagroda na I Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Peachuma w „Operze za trzy grosze”
  • 2002 – nagroda „Feliks” za rolę drugoplanową – Franek w „Pamięci wody” w Teatrze Dramatycznym
  • 2002 – nagroda aktorska za spektakl Portugalia na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”
  • 2002 – nagroda aktorska za spektakl Miś Kolabo na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”
  • 2004 – wyróżnienie za rolę w przedstawieniu „Ławeczka” na VIII Międzynarodowym Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie

Korona królów - Aktorzy 1-2

Główne role Mateusz KrólAndrzej HausnerMarta BryłaAleksandra PrzesławHalina Łabonarska
Drugoplanowe Violetta ArlakAdam BobikAgata BykowskaMarcelina ChlebnaDorota ChoteckaKatarzyna CzaplaAndrzej DeskurRobert GoneraPiotr Gawron-JedlikowskiPaulina LasotaAgnieszka MandatPaulina MasiakJulia MłynarczykWenanty NosulSławomir OrzechowskiEwelina PankowskaFilip PilarskiAndrzej PopielMarcin RogacewiczEmilia RostekTomasz SaprykKarina SewerynGabriela ŚwierczyńskaHanna WojakWiktoria ZembrzyckaWojciech ŻołądkowiczMarcin RudzińskiKrzysztof WronaMarianna Zydek
Trzecioplanowe Wiesław WójcikJakub MazurekIreneusz PastuszakKacper LechJan WieczorkowskiAnna GrycewiczIzabela NoszczykDorota KudukPaulina KondrakGabriela ChojeckaAnna TerpiłowskaDagmara BąkStanisław SygitowiczIlona KoryckaRenata BergerPiotr LigienzaJacek KopczyńskiMiron JagniewskiMiłosz KwiecieńOlaf MarchwickiSebastian PerdekMirosław KupiecKrzysztof RoguckiSaniwoj KrólFilip DziwiszekJan MarczewskiPiotr JeleńMateusz BurdachMariusz OstrowskiPrzemysław WalichJasper SołtysiewiczArkadiusz SmoleńskiKatarzyna RadochońskaKarol ZakrzewskiJan CięciaraMaciej GrzybowskiBartłomiej NowosielskiKarolina PiechotaPiotr BałaMateusz TrzmielKamil TolińskiMonika RadziwonMaciej MikołajczykWojciech StarosteckiMarcin BubółkaJustyna DuckaWaldemar KotasDaniel MosiorFilip MilczarskiDaniel GuzdekLeszek ZduńMarek KasprzykDominika KryszczyńskaJakub MrózMateusz KmiecikGrzegorz WośMirosław JękotKrzysztof ChudzickiMarek KarpowiczBartosz WesołowskiBartosz Głogowski
Epizodyczne Bruno RajskiBohdan GraczykMagda GroszekDominika BuczekSzymon KołodziejJan DravnelSławomir HollandArkadiusz GłogowskiRoch SiemianowskiKordian RekowskiMarcin GawełMarek PrażanowskiRobert KibalskiMaciej WilewskiMichał ŻeruchaBartosz ZielińskiMichał FilipiakCezary NowakWłodzimierz AdamskiAdam SzyszkowskiPiotr WiszniowskiMarcin SosnowskiRafał OstrowskiWiktor BenickiŁukasz PawłowskiPrzemysław FurdakŁukasz PruchniewiczJan Krzysztof SzczygiełBartłomiej KratKarol DrozdJerzy JaneczekMariusz KrzemińskiKarol PochećLech MackiewiczStanisław ZatłokaJolanta OlszewskaMaciej RobakiewiczRobert ZawadzkiMichał MeyerJacek KrólJacek SchmidtRobert GondekRobert MazurkiewiczKiril DenevMarta SrokaJoanna DomańskaPaulina KinaszewskaDagmara BrodziakPatryk PietrzakIgor PolakMaria KowalikŁukasz KabusAleksander TrąbczyńskiKrzysztof PyziakStanisław BiczyskoWojciech DroszczyńskiPrzemysław WasilkowskiWitold WielińskiDominik BąkJanusz LaskowskiWojciech SikoraWojciech SłupińskiJan HussakowskiŁukasz StawowczykGrzegorz KulikowskiIgnacy Knuth-SznajderJakub UlewiczJulianna PiotrowskaEliza RatajczykEryk PawlikowskiRyszard KlugeJan TuźnikMarcin SitekMaja WachowskaZdzisław BaśnikDaniel ŚmiłekSzymon RoszakMichał ChruścielJoanna TurkowskaSzymon KuligowskiMikołaj ZemanPaulina NadelMikołaj KlimekŁukasz Gosławski
Advertisement