Korona Królów Wiki
Advertisement
A ty? Dlaczego mi się nie kłaniasz?

—Maria

Maria Andegaweńska (ur. 14 kwietnia 1371 r. — zm. 17 maja 1395 r.) — córka króla Polski i WęgierLudwika Węgierskiego i królowej Elżbiety Bośniaczki; siostra Jadwigi Andagaweńskiej i Katarzyny Andegaweńskiej, wnuczka królowej Elżbiety Łokietkówny i króla Węgier Karola Roberta oraz prawnuczka króla Polski, Władysława Łokietka i królowej Jadwigi Kaliskiej. Król Węgier i Chorwacji, od 1382 r. z krótką przerwą w latach 1385-1386. Pochodzi z jednej z najpotężniejszych dynastii europejskich średniowiecza - Andegawenów. Kobieta-król koronowana koroną św. Stefana. Pierwsza żona Zygmunta Luksemburskiego, z którym miała zmarłego syna. Jako królowa Węgier, następczyni królowej Elżbiety Bośniaczkiej i poprzedniczka królowej Barbary Cylejskiej.


Historia[]

Sezon 1[]

Postać nie występuje.

Sezon 2[]

Maria została jedynie wspomniana.

Sezon 3[]

Maria w przyszłości ma zostać królem Węgier, a u jej boku ma zasiąść narzeczony — królewicz Zygmunt Luksemburski.

1377. Maria była faworyzowana przez swoją matkę. Podczas zabawy lalkami Maria z Katarzyną wyśmiewają się z Jadwigi.

1378. Siostra Marii, Katarzyna, zachorowała. Królewna prosi Boga, żeby nie zabierał jej siostry. Katarzyna umiera. Ludwik zmienia plany dynastyczne - Maria ma zostać królową Polski, natomiast królową Węgier - Jadwiga.

1379. Maria siedzi obok ojca na tronie, podczas gdy on przyjmuje poselstwo z Litwy.

1380. Maria stoi obok swojej mamy podczas pogrzebu babki.

1381. Został odczytany testament zmarłej królowej — Elżbiety Łokietkówny. Maria otrzymała od babki diadem.

1382. Po śmierci ojca, Maria została koronowana królową Węgier, gdyż królowa-matka chciała ją mieć przy sobie. Regencję w jej imieniu (dziewczyna w chwili koronowania była niepełnoletnia) sprawowała jej matka.

1384. Maria żegna Jadwigę, której daje podarunek.

Maria wraz z matką w niewoli

1385. W grudniu Maria została detronizowana przez — Karola z Durrazo, który koronował się na króla Węgier jako Karol II.

1386. Kilka miesięcy później została uwięziona z Bośniaczką w Zamku w Nowym Grodniu, gdyż jej matka kazała zamordować króla Węgier. Andegaweńska lęka się o ich życie. Władysław Opolczyk przyjeżdża im na pomoc. Został wysłany przez Władysława Jagiełłę. Matka dziewczyny nie chce przyjąć pomocy od młodszej córki, nazywając ją zdrajczynią. Królowa Maria najchętniej by wyjechała z Opolczykiem, jednak nie chce zostawić matki.

16 stycznia 1387. Bośniaczka zostaje uduszona na oczach córki i jej zwłoki zostały wywieszone na wieży. Maria została uwolniona przez męża. Niedługo później trwają przygotowania do koronacji Zygmunta.

sierpień 1392. Maria gości w Budzie swoją siostrę Jadwigę, której proponuje stworzenie imperium i prosi by została z nią w Budzie. Dziewczyna wyraźnie błaga ją o ratunek. Jednak młodsza Andegaweńka na wspomnienie o Wilhelmie zostawia siostrę samą i wyjeżdża.

1393. Maria i Zygmunt goszczą w Budzie księcia Władysława Opolczyka i księżną Eufemię Mazowiecką. Księżna namawia Marię do wyjazdu do Krakowa. Królowa martwi się, że nie da mężu syna.

Maria w ciężkim stanie

17 maja 1395. Maria wyjeżdża na przejażdżkę, podczas której spada z konia. Rodzi martwego syna i sama umiera.

Sezon IV[]

Postać nie występuje.

Biografia[]

Maria urodziła się prawdopodobnie jako druga lub trzecia córka króla Polski i Węgier Ludwika Węgierskiego i królowej Elżbiety Bośniaczki córki bana Bośni Stefana II Kotromanić'a. Miała starszą siostrę —— Katarzynę i młodszą Jadwigę. W planach dynastycznych swojego ojca i babki Elżbiety Łokietkówny, miała zostać królową Węgier (jej ojciec nie posiadał męskiego potomka), natomiast Katarzyna — królową Polski. Jeszcze w dzieciństwie dzięki Sponsalia de futuro została zaręczona z synem króla Czech Karola Luksemburskiego, Zygmuntem Luksemburskim. W maju 1378 zmarła Katarzyna; w związku z tym król zmienił decyzje odnośnie tronu córek. Marii przypadł tron polski, natomiast najmłodszej Jadwidze - węgierski. Po śmierci Ludwika w 1382 r. królowa koronowała Marię na króla Węgier, mimo wcześniejszych postanowień. Mimo że została koronowana, rzeczywista władza spoczywała w rękach Elżbiety.

W październiku 1385 r. odbył się ślub Marii i Zygmunta, na który matka dziewczyny wyraziła zgodę. W grudniu w tymże roku w wyniku spisku została detronizowana przez Karol III z Durazzo, który koronował się na króla Węgier. Elżbieta uknuła spisek z Mikołajem Palatynem przeciwko nowemu królowi. Karol został zamordowany, za co później w 25 lipca 1386 r. zostały wzięte do niewoli. Elżbieta Bośniaczka została uduszona na oczach córki. Kilka miesięcy później, dziewczyna została uwolniona przez jednego z lokalnych możnowładców wspieranych przez wenecką flotę. Maria na co dzień nie sprawowała rządów, jedynie w czasie nieobecności Zygmunta w kraju. Maria Andegaweńska zmarła 17 maja 1395 roku podczas polowania na skutek upadku z konia, który spowodował poronienie. Została pochowana w katedrze w Wielkim Waradynie (obecnie Oradea).

Wygląd[]

Maria na tronie

Maria w serialu była szatynką.

Charakter[]

Maria historycznie była spokojną, cichą i wrażliwą dziewczyną, która po traumatycznych wydarzeniach prawdopodobnie wszędzie odczuwała spisek. Została zdominowana przez swojego męża, który "odebrał jej" prawowitą wiedzę. Była również mądra i pobożna.

Natomiast w serialu została przedstawiona jako mściwa, złośliwa i wredna siostra. Głęboko zakochana w swoim mężu. Możliwe że była zazdrosna o swoją młodszą siostrę. Dziewczyna wyraźnie się Zygmunta bała. Ponadto była osobą inteligentną.

Cytaty[]

o Marii []

Jaka ty jesteś poważna.

—Elżbieta Bośniaczka o Marii

Relacje[]

Ludwik Węgierski[]

Maria nie cieszyła się uwielbieniem ojca, który faworyzował jej młodszą siostrą, twierdząc że Jadwiga potrafiłaby się lepiej zachować niż Maria. Dziewczyna odbierała od taty nauki.

Elżbieta Bośniaczka[]

Maria prawdopodobnie była ulubioną córką swej matki, do której była podobna. Elżbieta oddała koronę węgierską Marii, by zatrzymać ją przy sobie. Andegaweńska z Elżbietą zostały razem uwięzione przez Małgorzatę Andegaweńską w Nowym Grodniu, w którym została została zamordowana Bośniaczka. Maria bardzo przeżyła śmierć mamy. Po jej śmierci nosiła jej ubranie.

Katarzyna Andegaweńska[]

Maria z Katarzyną i Jadwigą podczas zabawy lalkami

Katarzyna była najbliższą siostrą Marii. Razem spędzały czas na zabawie i dokuczaniu młodszej siostry. Maria rozpaczała z powodu śmierci siostry. Dziewczynka się modliła do Boga, żeby Katarzyna przeżyła.

Jadwiga Andegaweńska[]

Jadwiga była młodszą siostrą Marii. Dziewczyny nie było szczególnie blisko ze sobą. Maria i Katarzyna w dzieciństwie dokuczały Jadwidzie. Król Węgier w późniejszym czasie knuła z Zygmuntem za plecami siostry. Gdy Maria podczas wizyty Jadwigi w Budzie w 1392, poprosiła ją wyraźnie o pomoc, którą nie otrzymała. Przy następnym spotkaniu przywitała siostrę serdecznie.

Zygmunt Luksemburski[]

Maria z mężem

Zygmunt był mężem Marii. Maria bała się go. Pod koniec swojego życia byłoby widać, że go kocha.

Mikołaj z Gary[]

Zabili Mikołaja, naszego jedynego sojusznika.

—Maria

Mikołaj był jednym z najwierniejszych sojuszników Marii i jej matki, którym chciał udzielić schronienia. Walczył w ich obronie do samego końca.

Karol III z Durazzo i Małgorzata Andegaweńska[]

Karol i Małgorzata byli wrogami Marii. Karol pozbawił ją tronu węgierskiego, a Małgorzata uwięziła ją i jej matkę po śmierci męża. Na domiar tego rozkazała udusić Elżbietę.

Eufemia Mazowiecka i Władysław Opolczyk[]

Maria z Eufemią

Eufemia prawdopodobnie była dobrą przyjaciółką Marii, której służyła radą. Natomiast Władysław był również prawdopodobnie mile widziany w Budzie.

Wilhelm Habsburg[]

Maria wspierała Wilhelma w jakich starach o tron Polski i rękę Jadwigi. Zawsze był mile widziany przez nią w Budzie.

Władysław II Jagiełło[]

Jagiełło nie może być takim dzikusem, skoro po nasz posłał. To mąż Jadwigi.

—Maria

Jagiełło był szwagrem Marii. Maria chętnie przyjęła jego pomoc uwolnieniu ją i jej matki z niewoli w Nowym Grodniu, jednakże w późniejszym czasie nazywała szwagra "dzikusem".

Galeria[]

Sezon 3[]Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Advertisement