Korona Królów Wiki
Advertisement

Będę wierny Bogu i sobie.

—Ludwik Węgierski, do matki

Ludwik Andegaweński (ur. 5 marca 1326 r. — 10 września 1382 r.) — syn króla Węgier, Karola Roberta i królowej Elżbiety Łokietkówny. Królewicz węgierski, następca na tronie Polski, w razie bezpotomnej śmierci króla Kazimierza III Wielkiego. Brat Andrzeja i Stefana Andegaweńskich. Król Węgier, po śmierci ojca w 1342 roku i później król polski od 1370 roku po śmierci stryja, króla Kazimierza Wielkiego.

Mąż Elżbiety Bośniaczkiej i Małgorzaty Luksemburskiej. Ojciec królowej Polski, Jadwigi Andegaweńskiej, królowej Węgier Marii Andegweńskiej i królewny Katarzyny Andegaweńskiej.

Historia[]

Sezon I[]

1335. Ludwik pojawia się na krótko z królową Elżbietą na obradach I Zjazdu Wyszehradzkiego. On i jego bracia: Andrzej i Stefan są obiektem negocjacji politycznych. Jego matka chce by to właśnie on został w przyszłości królem Polski w razie bezpotomnej śmierci jej brata, Kazimierza.

Sezon II[]

1342. Po śmierci ojca, króla Węgier, Karola Roberta, szesnastoletni Ludwik zostaje koronowany. Zostaje królem węgierskim. Popada w konflikt z wujem, Kazimierzem, gdyż nie chce pomóc królowi Polski w wojnie z Krzyżakami. Królowa Elżbieta stara się go przekonać do zmiany zdania i pojednania z wujem.

1345. Ludwik i jego matka bardzo przeżywają śmierć jego brata królewicza Andrzeja. Niepocieszona królowa chce, by Ludwik wyruszył prędko z zemstą do Neapolu i ukarał winnych śmierci jej syna. Ludwik chce jednak nie ulec emocjom i wybrać jak najlepsze rozwiązanie i poczekać na odpowiedni czas na wyprawę do Neapolu. W rozmowie z biskupem Janem Grotem zapewnia go, że gdy on zostanie królem Polski, będzie przestrzegał prawa i papieskich immunitetów. Ludwik namawia matkę do wystąpienia przeciw Kazimierzowi, jednak królowa mówi mu, że rodzina jest najważniejsza.

1348. Ludwik powraca do Budy z wyprawy do Neapolu. Udało mu się ukarać winnych śmierci jego brata Andrzeja, ale Joannie i jej nowemu mężowi udało się zbiec do Awinionu. Elżbieta jest przez to niepocieszona. Lucwik tłumaczy jednak, że musiał wracać przez wybuch zarazy. Przywiózł jednak ze sobą syna zmarłego Andrzeja, księcia Karola Martela, co cieszy jego matkę. Niestety chłopiec umiera jeszcze w tym samym roku, przez co cały zamek pogrąża się w żałobie.

Ludwik chce wyruszyć na Ruś, którą chce zdobyć jego wuj Kazimierz. Król Węgier uważa, że według dokumentów prawa do tych ziem przysługują Andegawenom. Elżbieta przekonuje go jednak, by nie walczył z wujem i skupił się na koronie Polski, którą może otrzymać. Ludwik rozmawia z Olgierdem. Nie poprze Kazimierza.

1349 r. Ludwik decyduje o wyjeździe swojego brata, Stefana, na Spisz.

W 1350 roku szuka wraz z matką męża dla księżniczki Anny Świdnickiej. Prowadzą również wspólnie rozmowy z księciem Bolkiem i księżną Agnieszką. Ludwik krytycznie ocenia postępowanie wuja, króla Kazimierza i uważa, że matka ma zbyt dużą słabość do brata. Postanawia również wyruszyć do Krakowa, by zjednać sobie popleczników wuja.

W 1351 król Ludwik dociera na Wawel. Przy pomocy Marcina z Rajska bada nastroje panujące w najbliższym otoczeniu Kazimierza i z kim warto się sprzymierzyć. Ofiarowuje królowej Adelajdzie relikwię. Marcin doradza mu ułożenie dobrych relacji właśnie z Adelajdą, bowiem jej bezdzietność jest gwarancją dla niego, iż jego wuj nie doczeka się legalnego męskiego potomka. Kazimierz namawia siostrzeńca do odnowienia przymierza polsko-węgierskiego. Wkrótce połączone wojska obu krajów wyruszają na podbój Rusi. Podczas ciężkiej choroby króla, Ludwik próbuje ogłosić się władcą dwóch królestw i wymusza na możnowładcach złożenie mu przysięgi wierności. Oferuje liczne przywileje. Wpada jednak w panikę, gdy wuj wraca do zdrowia.

W 1352 roku Ludwik bierze ślub z kuzynką, Elżbietą Bośniaczką, w której szczerze się zakochał. Wkrótce papież wyraża zgodę na ten ślub.

W 1355 roku król wydaje przywilej budziński, w którym oferuje polskiej szlachcie liczne przywileje, by zjednać sobie ich przychylność, gdy on zostanie królem Polski. W tym samym roku w jego imieniu do Polski przybywa matka Elżbieta Łokietkówna. Odbiera ona w Sączu hołd możnowładców.

1365 r. W Budzie król Ludwik wraz z matką naradzają się razem z Bolkiem w sprawie Kazimierza. Na ich spotkanie przybywa królowa Adelajda. Wygnana polska królowa prosi Elżbietę o pomoc i wstawiennictwo u jej brata. Elżbieta jednak okazuje jej chłód i oświadcza, że Adelajda nigdy nic nie znaczyła i się to nie zmieni, a także oskarża przerażoną Adelajdę o zmarnowanie Kazimierzowi życia. Królowa polski jest załamana.

1370 r. Do Krakowa przybywają Ludwik z matką. Ludwik koronuje się na króla Polski po śmierci Kazimierza Wielkiego, po czym opuszcza kraj i wraca do Budy. Na polskim tronie jako regentka zasiada, Elżbieta Łokietkówna i pozostaje na Wawelu.

Sezon 3[]

Ludwik wraz ze swoją małżonką —
Elżbietą Bośniaczką

1376 r. Od sześciu lat królem Polski jest Ludwik. W jego imieniu władzę sprawuje nadal matka – królowa Elżbieta Łokietkówna. Ludwik mianuje księcia Władysława Opolczyka namiestnikiem Królestwa Polskiego. Król Węgier i Polski wyrusza na czele rycerstwa z wyprawą odwetową. Król Ludwik planuje małżeństwo swojej najmłodszej córki, królewny Jadwigi z austriackim księciem, Wilhelmem Habsburgiem. Jego rodzice Leopold Habsburg i Viridis Visconti zgadzają się na ślub.

Odcinek 253-2.jpg

1378. Umiera najstarsza córka Ludwika — Katarzyna. Prawdopodobnie została otruta. Ludwik rozpacza nad jej śmiercią i każe swojej żony, by pilnowała Marię i Jadwigę, aby nic się im nie stało. Po śmierci Ludwika w 1382 roku w Polsce nastaje czas niebezpiecznego bezkrólewia.

Cytaty o Ludwiku[]

Jest porywczy i niecierpliwy.

—Elżbieta Łokietkówna

Galeria[]

Sezon I[]

Sezon II[]

Sezon III[]

Korona.png

Bohaterowie - Sezony I i II

Główni Bohaterowie Kazimierz III WielkiAldona Anna GiedyminównaAdelajda HeskaJadwiga Kaliska
Rodzina królewska Władysław I ŁokietekElżbieta ŁokietkównaKunegunda ŁokietkównaBolko II MałyElżbieta KazimierzównaKunegunda KazimierzównaAnna KazimierzównaJadwiga KazimierzównaKunegunda KazimierzównaKaźko IV SłupskiElżbieta PomorskaKonstancja ŚwidnickaHenryk II ŚwidnickiAnna ŚwidnickaHenryk I JaworskiHenryk V ŻelaznyKarol I RobertAndrzej AndegaweńskiEufemia GiedyminównaKenna Joanna OlgierdównaStefan ŁokietkowicElżbieta LuksemburskaWacław IV LuksemburskiBernard ŚwidnickiStefan AndegaweńskiKarol MartelGiedyminOlgierd GiedyminowicKiejstut GiedyminowicJan LuksemburskiKarol IV LuksemburskiAgnieszka HabsburgBogusław V PomorskiWarcisław V PomorskiLudwig VI RzymianinJadwiga żagańskaWładysław II JagiełłoJoanna IBolesław III PłockiWładysław GarbatyLeszek InowrocławskiPrzemysł SieradzkiRudolf IV HabsburgAnna PłockaJolenta Helena ArpadównaSiemowit III MazowieckiMałgorzata Mazowiecka
Bohaterowie Drugoplanowi Krystyna RokiczanaCudka z ŻochowaHelena BorkowicównaEsterkaJasiek z MelsztynaSpycimir LeliwitaZbigniew ze SzczyrzycaJan GrotJan BodzętaBrat WojciechEgleEliaszKatarzyna PileckaGabijaNiemierza z GołczyJarosław BogoriaBożena TęczyńskaOdaJuttaJolentaIlzaPełka z SieciechowaMałgorzata TęczyńskaReginaJan Jura
Bohaterowie Trzecioplanowi Maciek z BartnicyJanisławOfka z KsiążaBognaArunasBaśka DuninMikołaj LigęzaDwórka StanisławaSamuelGrzegorz NekandaOpat JanKat JędrzejWitautasJolentaPaszekGedko z SandomierzaAudreAndrzej z TęczynaGiovanniJagna z MelsztynaHalszkaKuchmistrz (1325-1335)Kuchmistrz NiemstaBellaSłużka Weronika SchwarzOliwier RatoldKlara PukarAndaIlonaPrzybysław z SierakowaHerman z OpatowcaMaciej BorkowicMarcin z RajskaBeneszJanko z CzarnkowaMelaNikodemPisarz BartłomiejRudigerStachStrażnik CzakŚmiłSłużka KachnaPodczaszy IdziMachna ze SzczyrzycaBogdanTyczkaPajdaGąsiorJózefRozaliaStrażnik JaksaKrajczy AdamStrażnik DzierżekNikel BolzSługa KunczkoSługa DobiesławSłużka DorotaDwórka ManitaJakub z BiskupicSłużka FemkaGuncel Reibnitz
Bohaterowie Epizodyczni Jan LuksemburskiNankerGizelaNiemierza KazimierzowicPełka KazimierzowicHelena von ReibnitzJan LigęzaLewek z OlkuszaEdmundasBabkaRadosławMściszekHeinrich Reuss von PlauenOstaszKrasnaVok KravarzDobiesław z KurozwękKupiec JarzynkaHińczaLudolf König von WattzauLenkaRezedaGizelaMikołaj z BiechowaJan z SączaPiotr de LusignanGuillaume de MachautMikołaj WierzynekArnostWitowitPiotr z VolterryBłażej z RajskaWinrich von KniprodeHeinrich von BoventinFriedrich von SpiraKonrad von BrunensteinAleksander von KörnerMarquart von SparenbergNiemojSłużący FilipTrzebor z KończyskaDietrich von AltenburgKrystyn z SamborcaAdam z KsiążaWacław z BalicGalhard de CarceribusPiotr de AnnencyBeniamin z KołodrąbiaMichał z CzaczaCzesant z OsiekaPodczaszynaDymitr DetkoAmadejStrażnik RochButrymJindřich z LipéEutyfronBoksaZbigniew JuraKonopkaMszczujIstvánLászlóTomasz ObrusznyMarcin Charcik
Wspomnieni w serialu Nawój z MorawicyUrszulaElżbieta z GołczyPachna z GołczyŚwięta Jadwiga ŚląskaŚwięta KingaŚwięta Katarzyna ze SienyŚwięty Stanisław ze SzczepanowaKlara ZachSpytko II z MelsztynaJadwiga z Melsztyńskich PileckaJadwiga AndegaweńskaKatarzyna LuksemburskaAnna PłockaMaria AndegaweńskaElżbieta BośniaczkaMałgorzata Luksemburska (królewna czeska)Małgorzata Luksemburska (królowa Węgier)Otton II HeskiPiotr SzyrzykLudwik IV BawarskiLeopold I HabsburgJan KmitaHenryk II ŻelaznySiemowit III MazowieckiMałgorzata MazowieckaLothar von BraunschweigPrzemko GłogowskiJan ścinawskiKonrad I OleśnickiWierzbięta z PalowicDobromiłaBolko II ZiębickiMikołaj ZiębickiBeatrycze AskańskaMaria bytomskaBeatrycze Luksemburska
Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Advertisement