Korona Królów Wiki
Advertisement

Mnie nigdy nie stracisz.

—Kunegunda do Elżbiety.

Kunegunda Kazimierzówna — młodsza córka królowej Aldony Anny Giedyminówny i króla Polski, Kazimierza III Wielkiego. Królewna polska, księżna Bawarii. Żona księcia bawarskiego Ludwiga VI Rzymianina. Elektorowa Brandenburska.

Historia[]

Sezon I[]

1333. Kundzia wraz z Elżbietką są kilkuletnimi dziećmi. W opiece nad nimi pomagają Cudka, Egle i Helena. Na prośbę królowej Anny, Helena uczy królewny zasad gospodarowania, by były lepiej przygotowane do życia. Królewny zostają porwane przez Helenę ku przerażeniu Anny. Zostają uratowane całe i zdrowe. Kundzia z siostrą martwią się o zdrowie Anny, gdy królowa choruje.

1335. Królewny nie pojawiają się osobiście. Są jedynie wspominane przez wielu bohaterów. Ze słów Anny wynika, że tęsknią za babcią Jadwigą i chciałyby ją odwiedzić w Sączu.

1337. Królewny są już nieco starsze. Kundzia ma około 9 lat. Otrzymuje podarek od ciotki Elżbiety Łokietkówny.

Gdy Kunegunda jest chora, leży w łóżku i opiekuje się nią, jej matka.

1339. Umiera matka Kunegundy królowa, Aldona Anna Giedyminówna. Wkrótce mała Kundzia, zemdlała.

Sezon s[]

Po za mąż wyjściu Elżbietki i po jej opuścieniu zamku, bardzo tęskni za siostrą.

1345 r. Królewna Kunegunda oczekuje spotkania z przyszłym mężem. Dwórka Oda wypija truciznę, przeznaczoną dla królewny. Kunegunda ma koszmary o śmierci ojca. Modli się o jego bezpieczny powrót. Na zamek dociera jej narzeczony, Ludwig IV Rzymianin. Nie szczędzi komplementów zarówno królewnie, jak i królowej. Kunegunda zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia i marzy o ślubie. Karci ją królowa, mówiąc, że to nie przystoi tak zabiegać o względy mężczyzny. Ludwig, nie myśląc o trwającej wojnie, ani o sojuszu, obsypuje prezentami narzeczoną. Daje jej m.in. konia, papużki i małpkę. Królewna wychodzi za mąż za Ludwiga. Syn cesarza wyjeżdża niespodziewanie z Krakowa, gdyż nie otrzymał całego posagu. Kazimierz odmówił mu tego wobec niewywiązania się go z sojuszu. Królewna Kunegunda wręcza macosze szkatułkę, która należała do jej matki.

Po trzech miesiącach rozpaczy za mężem, który nagle zniknął, Kunegunda próbuje wziąć sprawy w swoje ręce i dowiedzieć się, ile pieniędzy zostało wypłaconych Ludwigowi.

1352. Kunegunda została wybrana na matkę chrzestną syna Cudki i Niemierzy. Zgadza się nią być i w imieniu Cudki prosi Wojciecha, by ochrzcił jej chrześniaka i jego brata Pełkę.

1356. Dopiero po jedenastu latach, mąż zabiera ją ze sobą do swojej ojczyzny. Małżeństwo jednak nie doczekało się potomstwa.

kwiecień 1357 r. Królewna Kunegunda umiera w Niemczech.

Knegunda z bliskimi zmarłymi

1370. Kunegunda pojawiła się jako ,,zjawia" z członkami rodziny, chwilę przed śmiercią swojego ojca, który później dołączył do nich.

Sezon 3[]

Postać nie występuje.

Galeria[]

Sezon I[]

Sezon II[]

Przypisy[]

  1. Odcinek 204,, Królewna Kunegunda zostaje wybrana na matkę chrzestną dzieci Cudki: Pełki i Niemierzy...."


Korona.png

Bohaterowie - Sezony I i II

Główni Bohaterowie Kazimierz III WielkiAldona Anna GiedyminównaAdelajda HeskaJadwiga Kaliska
Rodzina królewska Władysław I ŁokietekElżbieta ŁokietkównaKunegunda ŁokietkównaBolko II MałyElżbieta KazimierzównaKunegunda KazimierzównaAnna KazimierzównaJadwiga KazimierzównaKunegunda KazimierzównaKaźko IV SłupskiElżbieta PomorskaKonstancja ŚwidnickaHenryk II ŚwidnickiAnna ŚwidnickaHenryk I JaworskiHenryk V ŻelaznyKarol I RobertAndrzej AndegaweńskiEufemia GiedyminównaKenna Joanna OlgierdównaStefan ŁokietkowicElżbieta LuksemburskaWacław IV LuksemburskiBernard ŚwidnickiStefan AndegaweńskiKarol MartelGiedyminOlgierd GiedyminowicKiejstut GiedyminowicJan LuksemburskiKarol IV LuksemburskiAgnieszka HabsburgBogusław V PomorskiWarcisław V PomorskiLudwig VI RzymianinJadwiga żagańskaWładysław II JagiełłoJoanna IBolesław III PłockiWładysław GarbatyLeszek InowrocławskiPrzemysł SieradzkiRudolf IV HabsburgAnna PłockaJolenta Helena ArpadównaSiemowit III MazowieckiMałgorzata Mazowiecka
Bohaterowie Drugoplanowi Krystyna RokiczanaCudka z ŻochowaHelena BorkowicównaEsterkaJasiek z MelsztynaSpycimir LeliwitaZbigniew ze SzczyrzycaJan GrotJan BodzętaBrat WojciechEgleEliaszKatarzyna PileckaGabijaNiemierza z GołczyJarosław BogoriaBożena TęczyńskaOdaJuttaJolentaIlzaPełka z SieciechowaMałgorzata TęczyńskaReginaJan Jura
Bohaterowie Trzecioplanowi Maciek z BartnicyJanisławOfka z KsiążaBognaArunasBaśka DuninMikołaj LigęzaDwórka StanisławaSamuelGrzegorz NekandaOpat JanKat JędrzejWitautasJolentaPaszekGedko z SandomierzaAudreAndrzej z TęczynaGiovanniJagna z MelsztynaHalszkaKuchmistrz (1325-1335)Kuchmistrz NiemstaBellaSłużka Weronika SchwarzOliwier RatoldKlara PukarAndaIlonaPrzybysław z SierakowaHerman z OpatowcaMaciej BorkowicMarcin z RajskaBeneszJanko z CzarnkowaMelaNikodemPisarz BartłomiejRudigerStachStrażnik CzakŚmiłSłużka KachnaPodczaszy IdziMachna ze SzczyrzycaBogdanTyczkaPajdaGąsiorJózefRozaliaStrażnik JaksaKrajczy AdamStrażnik DzierżekNikel BolzSługa KunczkoSługa DobiesławSłużka DorotaDwórka ManitaJakub z BiskupicSłużka FemkaGuncel Reibnitz
Bohaterowie Epizodyczni Jan LuksemburskiNankerGizelaNiemierza KazimierzowicPełka KazimierzowicHelena von ReibnitzJan LigęzaLewek z OlkuszaEdmundasBabkaRadosławMściszekHeinrich Reuss von PlauenOstaszKrasnaVok KravarzDobiesław z KurozwękKupiec JarzynkaHińczaLudolf König von WattzauLenkaRezedaGizelaMikołaj z BiechowaJan z SączaPiotr de LusignanGuillaume de MachautMikołaj WierzynekArnostWitowitPiotr z VolterryBłażej z RajskaWinrich von KniprodeHeinrich von BoventinFriedrich von SpiraKonrad von BrunensteinAleksander von KörnerMarquart von SparenbergNiemojSłużący FilipTrzebor z KończyskaDietrich von AltenburgKrystyn z SamborcaAdam z KsiążaWacław z BalicGalhard de CarceribusPiotr de AnnencyBeniamin z KołodrąbiaMichał z CzaczaCzesant z OsiekaPodczaszynaDymitr DetkoAmadejStrażnik RochButrymJindřich z LipéEutyfronBoksaZbigniew JuraKonopkaMszczujIstvánLászlóTomasz ObrusznyMarcin Charcik
Wspomnieni w serialu Nawój z MorawicyUrszulaElżbieta z GołczyPachna z GołczyŚwięta Jadwiga ŚląskaŚwięta KingaŚwięta Katarzyna ze SienyŚwięty Stanisław ze SzczepanowaKlara ZachSpytko II z MelsztynaJadwiga z Melsztyńskich PileckaJadwiga AndegaweńskaKatarzyna LuksemburskaAnna PłockaMaria AndegaweńskaElżbieta BośniaczkaMałgorzata Luksemburska (królewna czeska)Małgorzata Luksemburska (królowa Węgier)Otton II HeskiPiotr SzyrzykLudwik IV BawarskiLeopold I HabsburgJan KmitaHenryk II ŻelaznySiemowit III MazowieckiMałgorzata MazowieckaLothar von BraunschweigPrzemko GłogowskiJan ścinawskiKonrad I OleśnickiWierzbięta z PalowicDobromiłaBolko II ZiębickiMikołaj ZiębickiBeatrycze AskańskaMaria bytomskaBeatrycze Luksemburska
Advertisement