Korona Królów Wiki
Advertisement

Korona Królów – serial historyczny, produkowany przez Telewizję Polską, opowiadający o panowaniu ostatnich Piastów, Andegawenów i pierwszych Jagiellonów w Królestwie Polskim XIV stulecia. Fabuła skupia się kolejno na Kazimierzu Wielkim (sezony 1-2), Jadwidze Andegaweńskiej i Władysławie Jagielle (sezon 3). Oryginalnie emitowany na TVP1 od 1 stycznia 2018 do 8 października 2020. Kontynuacją będzie serial Korona królów. Jagiellonowie, zapowiedziany na jesień 2022.


Fabuła[]

Sezon 1[]

Pierwszy sezon przedstawia wydarzenia z lat 1325–1339, ukazując ostatnie lata panowania króla Władysława Łokietka i początki rządów Kazimierza Wielkiego. Skupia się głównie na pierwszym małżeństwie króla z królową Aldoną Anną Giedyminówną oraz relacjach z matką, królową Jadwigą Kaliską.

Sezon 2[]

Akcja drugiego sezonu obejmuje lata 1342-1370 i skupia się na trzech głównych wątkach, ukazujących dwory: wawelski, wyszehradzki i świdnicki. Historia Kazimierza Wielkiego, jego trzech kolejnych żon: królowej Adelajdy Heskiej, czeskiej mieszczki Krystyny Rokiczany i królowej Jadwigi Żagańskiej, oraz dworu rozszerzona zostaje o losy jego siostry królowej Węgier, Elżbiety Łokietkówny i jej syna króla Ludwika Węgierskiego, oraz siostrzeńca, Bolka II Małego – księcia świdnickiego, jego żony księżnej Agnieszki Habsburżanki i bratanicy cesarzowej Anny Świdnickiej.

Sezon 3[]

Trzecia seria opowiada o panowaniu Andegawenów w Polsce. Akcja rozpoczyna się na przełomie 1376 i 1377 roku za panowania Ludwika Węgierskiego. Ukazane zostają ostatnie lata jego panowania, a także ostatnie chwile regencji jego matki Elżbiety w Królestwie Polskim, oraz bezkrólewie i skomplikowana droga do tronu jego córki. Sezon zgłębia życie i panowanie królowej Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 roku na króla Polski. Jednym z głównych wątków jest jej relacja z księciem Wilhelmem Habsburgiem oraz małżeństwo z księciem litewskim, Władysławem Jagiełłą, a także losy matki – królowej Elżbiety Bośniaczki i siostry – królowej Marii Andegaweńskiej. Ukazane zostają kolejne etapy życia Jadwigi: dzieciństwo w Budzie, pobyt na wiedeńskim dworze, jej samodzielne panowanie oraz wspólne z Władysławem Jagiełłą. Ponadto działalność charytatywna, kulturalna i naukowa. Jednym z ważniejszych wątków sezonu jest także chrystianizacja Litwy.

Sezony[]

Sezon Odcinki Liczba odcinków Premiera Finał Główny bohater Lata akcji
1 1-84 84 1 stycznia 2018 23 maja 2018 Kazimierz III Wielki 1325-1339
2 85-245 161 3 września 2018 25 czerwca 2019 1342-1374
3 246-400 131 155 9 września 2019 1 maja 2020 Jadwiga Andegaweńska 1376-1399
24 31 sierpnia 2020 8 października 2020

Obsada[]

Główna[]

Drugoplanowa[]

Trzecioplanowa[]

I wielu innych

Produkcja[]

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 13 lipca 2017 roku. Na prośbę Jacka Kurskiego, prezesa TVP, opiekę literacką nad scenariuszem objęła Ilona Łepkowska. Reżyserem zaś został Wojciech Pacyna. W lipcu 2017 pojawiły się pierwsze zdjęcia promocyjne, a TVP ogłosiło, kto zagra główne role w serialu. Mateusz Król otrzymał główną rolę - króla Kazimierza Wielkiego, Halina Łabonarska - matki Kazimierza, królowej Jadwigi Kaliskiej, zaś Marta Bryła dostała rolę pierwszej żony Kazimierza - królowej Aldony Anny Giedyminówny. Do roli króla Władysława Łokietka wybrany został Wiesław Wójcik, zaś Katarzyna Czapla do roli królowej Węgier - Elżbiety Łokietkówny, siostry Kazimierza i babci świętej Jadwigi Andegaweńskiej. Wkrótce ogłoszono odtwórców pozostałych ról. Zdjęcia do pierwszego sezonu zakończyły się w kwietniu 2018 roku.

W czerwcu 2018 roku ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu serialu, opowiadającego o panowaniu Kazimierza Wielkiego. Już na początku czerwca ogłoszono, że zmienił się odtwórca głównej roli, którą teraz otrzymał Andrzej Hausner. W sieci pojawił się zaś filmik z nowym aktorem, promującym serial, zrealizowanym w przebudowanych wnętrzach Wawelu. W lipcu TVP ogłosiło, kto wcieli się w rolę drugiej żony Kazimierza - królowej Adelajdy Heskiej, którą otrzymała Aleksandra Przesław. Pojawiły się wówczas pierwsze zdjęcia promocyjne z nową postacią królowej Adelajdy. Zwiastun sezonu pojawił się pod koniec sierpnia 2018 roku, niedługo przed premierową emisją. W lutym 2019 ogłoszono, że Michalina Sosna wcieli się w postać trzeciej żony Kazimierza - Krystyny Rokiczany. W kwietniu zaś, że Anna Terpiłowska została wytypowana do roli kochanki króla -Żydówki Esterki, a Aleksandra Nowosadko - czwartej żony Kazimierza - królowej Jadwigi Żagańskiej. Zdjęcia do drugiego sezonu zakończyły się w kwietniu 2019 roku.

W czerwcu 2019 roku ruszyły zdjęcia do trzeciej serii Korony Królów, opowiadającej o Królowej Jadwidze Andegaweńskiej. W kwietniu 2019 produkcja ogłosiła, że poszukują ok 10-11 letniej aktorki do roli polskiej świętej. Wkrótce, że rozpoczęły się już castingi na Jadwigę, oraz na jej męża - Władysława Jagiełłę.

Zdjęcia do serialu kręcone są m.in. na zamku w Bobolicach, wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego (Wawel), zamku Grodziec (Świdnica), Zamku Krzyżackim w Malborku (Malbork, Wyszehrad), Zamku w Lidzbarku Warmińskim (Wyszehrad, Buda), Kwidzyniu (Malbork), Dębnie, Inowłodzu (kaplica wawelska) i wielu innych zamkach i twierdzach na terenie całej Polski, a także w licznych skansenach, m.in. w Muzeum Wsi Lubelskiej (Ruś i Litwa). Część wnętrz realizowana jest w halach zdjęciowych w siedzibie TVP w Warszawie, a także sceny plenerowe miasta Krakowa.

Emisja[]

Początkowo początek emisji planowano na 21 listopada 2017 roku, jednak portal wirtualnemedia.pl 8 listopada nieoficjalnie ustalił, że TVP przesunie ją na styczeń 2018 roku. Potwierdzone zostało to w zwiastunie opublikowanym 10 listopada. Przyczyna tej decyzji nie jest znana.

Odcinki są emitowane od poniedziałku to czwartku, o godzinie 18:30. Pierwsza seria ma składać się z 84 odcinków.

Pierwszy odcinek wyemitowano 1 stycznia 2018 roku, o godzinie 18:30. Od lipca do sierpnia 2018 emitowano powtórki serialu, po dwa odcinki o godz. 18.30 od poniedziałku do piątku.

Drugi sezon zadebiutował 3 września 2018 roku. Emitowany jest tak samo, jak sezon pierwszy, czyli od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. Z kolei w piątki emitowany jest program edukacyjny Korona królów: Taka historia, prowadzony przez Wojciecha Żołądkowicza, odtwórcę roli księcia litewskiego Olgierda Giedyminowica, przybliżający realia epoki, w której rozgrywają się wydarzenia z serialu. Drugi sezon serialu liczy 161 odcinków. Finał serii odbędzie się 25 czerwca 2019 roku.

Premiera trzeciego sezonu odbyła się 9 września 2019. Emisja została przerwana wiosną 2020, i wznowiona jesienią. Finał serialu nastąpił 8 października 2020.

Emisja zagraniczna[]

8 września 2018 Telewizja Polska sprzedała prawa do emisji serialu węgierskiej telewizji publicznej Duna Médiaszolgáltató na okres 3 lat. Emisja pierwszej serii rozpoczęła się w 2018 roku. 19 grudnia 2018 roku TVP ogłosiło, że serial będzie emitowany w Japonii.

Na Węgrzech serial emitowany jest z dubbingiem pod tytułem Koronás sas od 23 czerwca 2019, w wymiarze jednego odcinka tygodniowo w niedziele o 21:00 na kanale M5.

We wrześniu 2019 roku ma wystartować emisja serialu w Japonii.

Założenia[]

Serial zapowiadany był przez Telewizję Polską jako największa produkcja tej telewizji od 30 lat. Jej głównym celem ma być edukacja historyczna. Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że serial nie będzie tak wysokobudżetowy, jak zachodnie seriale historyczne.

Odbiór[]

Odbiór Korony królów na początku jego emisji spotkał się ze zróżnicowanymi opiniami, w których obok krytycznych uwag dotyczących kwestii produkcyjnych i merytorycznych, zwracano uwagę na niewygórowane nakłady budżetowe oraz na uzasadnioną celowość tworzenia serialu ukazującego średniowieczną Polskę.

W krytycznej opinii Tomasza Lisa reżyseria produkcji jako kiepska, scenariusz – fatalny, scenografia – parciana, obsada – nędzna, kostiumy – kiepskie. Aneta Kyzioł oceniała negatywnie grę aktorską, którą porównała do Monty Pythona. Dialogi określono jako „papierowe”. Krytykowane jest m.in. luźne oparcie serialu na faktach, przez co serial porównywany jest do tureckiej telenoweli Wspaniałe stulecie. Widzowie zwracają uwagę na niekonsekwencje: np. Litwini w niektórych scenach rozmawiają ze sobą po litewsku, w innych po polsku.

Przychylne zdanie o serialu wyraził Piotr Zaremba, który uznał zmasowaną krytykę serialu za motywowaną politycznie, oraz według którego, przy pewnych niedoskonałościach produkcji, należy dostrzec jej pozytywy, które zaprezentowane w formie telenoweli historycznej ukazują dawną historię Polski szerokiej widowni.

Wg analizy branżowego portalu wirtualnemedia.pl, w pierwszym tygodniu emisji „Koronę królów” oglądało średnio 3,09 mln widzów. Dwa pierwsze odcinki historycznej telenoweli pokazane w Nowy Rok miały 3,71 mln oglądających, a średnia widownia odcinków emitowanych w dni powszednie wyniosła 2,61 mln osób. TVP 1 w czasie emisji produkcji jest liderem rynku telewizyjnego w 4+.

Ekipa[]

Reżyseria[]

 • Wojciech Pacyna (odcinki: 1-?)
 • Jacek Sołtysiak (odcinki: 1-?)
 • Jerzy Krysiak (odcinki: 19-?)
 • Piotr Fiedziukiewicz (odcinki: 50-?)
 • Szymon Nowak (odcinki: 135-?)

Reżyser II[]

 • Klaudia Bielecka (planu; odcinki: 1-?)
 • Karolina Charemska (planu; odcinki: 1-?)
 • Piotr Fiedziukiewicz (planu; odcinki: 1-?)
 • Marcin Gałczyński (planu; odcinki: 1-22)
 • Katarzyna Lasocik (planu; odcinki: 1-?)
 • Monika Lewicka (biuro; odcinki: 1-?)
 • Szymon Nowak (planu; odcinki: 1-?)
 • Jagoda Pieronek (planu; odcinki: 44-?)
 • Marta Sekulska (biuro; odcinki: 1-?)
 • Weronika Szawarska (planu; odcinki: 1-?)

Współpraca reżyserska[]

 • Piotr Bieliński (odcinki: 1-?)
 • Kamil Lewandowski (odcinki: 1-?)
 • Eryk Więcławski (odcinki: 1-22)
 • Ewelina Wika (odcinki: 1-?)

Asystent reżysera[]

 • Klaudia Bielecka (odcinki: 1-?)
 • Karolina Charemska (odcinki: 44-?)
 • Maurycy Chełmiński (odcinki: 1-?)
 • Elżbieta Janicka (odcinki: 1-?)
 • Katarzyna Jurek (odcinki: 1-22)
 • Kamil Lewandowski (odcinki: 1-?)
 • Aleksandra Musiał (odcinki: 1-43)
 • Justyna Pelc (odcinki: 1-?)
 • Antonina Rafałowska (odcinki: 1-43)
 • Magdalena Spławska (odcinki: 1-22)

Casting (reżyseria obsady)[]

 • Mirosława Skowrońska (odcinki: 1-?)

Scenariusz[]

 • Jan Piotr Szafraniec (odcinki: 1-2, 19-30, 135-?)
 • Anna Krasuska (odcinki: 85-?)
 • Ewa Bulanda (odcinki: 31-?)
 • Małgorzata Jurczak (odcinki: 19-?)
 • Anna Stańko (odcinki: 44-?)
 • Monika Zięba-Rybowska (odcinki: 19-21, 31-?)
 • Joanna Ślesicka (odcinki: 85-?)
 • Marcin Marciniak (odcinki: 155-?)
 • Marta Hryniak (odcinki: 161-?)
 • Ilona Łepkowska (odcinki: 1-2)
 • Agnieszka Olejnik (odcinki: 19-135)
 • Dariusz Banek (odcinki: 19-21)
 • Ewelina Chyrzyńska (odcinki: 19-43)
 • Klara Kawka (odcinki: 31-43)
 • Konrad Sobieszczański (odcinki: 85-154)
 • Teresa Czepiec (odcinki: 85-154)

Zdjęcia[]

 • Krzysztof Pakulski (odcinki: 1-?)
 • Jacek Fabrowicz (odcinki: 1-?)
 • Tomasz Wójcik (odcinki: 85-?)
 • Paweł Figurski (odcinki: 85-?)
 • Romuald Lewandowski (odcinki: 85-?)
 • Rafał Paradowski (odcinki: 85-160)

Operator kamery[]

 • Maciej Bińczyk (odcinki: 1-?)
 • Piotr Bujnowski odcinki: 44-?)
 • Michał Dobrowolski (odcinki: 1-43)
 • Paweł Figurski (odcinki: 1-?)
 • Maciej Fijałkowski (odcinki: 1-?)
 • Andrzej Glacel (odcinki: 1-?)
 • Krzysztof Gołąbek (odcinki: 1-43)
 • Michał Gościk (odcinki: 1-43)
 • Grzegorz Hartfiel (odcinki: 1-?)
 • Arkadiusz Krzemiński (odcinki: 1-43)
 • Tomasz Książak (odcinki: 1-?)
 • Adam Lenart (odcinki: 1-?)
 • Romuald Lewandowski (odcinki: 1-?)
 • Krzysztof Mieszkowski (odcinki: 1-?)
 • Rafał Paradowski (odcinki: 1-?)
 • Walter Sarkowicz (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Szołtysik (odcinki: 1-?)
 • Sebastian Twarogal (odcinki: 1-43)
 • Tomasz Wójcik (odcinki: 44-?)
 • Artur Zdral (odcinki: 1-?)

Asystent operatora obrazu[]

 • Maciej Barański (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Łukasz Karbowiak (ostrzyciel; odcinki: 1-43
 • Adam Korcz (ostrzyciel; odcinki: 1-43)
 • Piotr Kostarczyk (ostrzyciel; odcinki: 1-43)
 • Michał Kowalski (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Artur Lange (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Piotr Matuszewski (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Ignacy Myśliwiec (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Karol Piechocki (ostrzyciel; odcinki: 1-43)
 • Bartosz Pieńkowski (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Sebastian Ronowicz (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Jakub Sztuk (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Jacek Włochiński (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Piotr Żurawski (ostrzyciel; odcinki: 1-43)

Asystent operatora kamery[]

 • Łukasz Kowalczyk (odcinki: 1-?)
 • Robert Parol (odcinki: 1-43)
 • Sławomir Pietrzyk (odcinki: 1-?)
 • Michał Witt (odcinki: 1-?)
 • Jacek Włochiński (odcinki: 1-?)

Operator Steadicam[]

 • Jacek Drofiak (odcinki: 1-?)
 • Andrzej Glacel (odcinki: 23-?)
 • Jarosław Peresada (odcinki: 1-22)

Asystent operatora Steadicam[]

 • Łukasz Patera (odcinki: 1-?)
 • Jarosław Szenajch (odcinki: 1-22)
 • Sławomir Wierzbicki (odcinki: 23-?)

Zdjęcia lotnicze[]

 • Filip Jurzyk (z drona; odcinki 1-?)
 • Marcin Kukla (z drona; odcinki 1-?)

Podgląd video[]

 • Tomasz Czarnecki (odcinki: 1-?)
 • Jan Klima (odcinki: 44-?)
 • Jacek Kozłowski (odcinki: 1-?)
 • Bartosz Pieńkowski (odcinki: 1-?)
 • Paweł Rytelewski (odcinki: 44-?)
 • Piotr Tadla (odcinki: 1-?)
 • Paweł Sarba (odcinki: 1-?)
 • Grzegorz Szymańczak (odcinki: 44-?)
 • Daniel Witkowski (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Kowalczyk (odcinki: 1-43)
 • Maciej Sowliński (odcinki: 1-43)

DIT manager[]

 • Tomasz Czarnecki (odcinki: 1-?)
 • Jan Klima (odcinki: 44-?)
 • Jacek Kozłowski (odcinki: 1-?)
 • Bartosz Pieńkowski (odcinki: 1-?)
 • Paweł Rytelewski (odcinki: 44-?)
 • Piotr Tadla (odcinki: 1-?)
 • Paweł Sarba (odcinki: 1-?)
 • Grzegorz Szymańczak (odcinki: 44-?)
 • Daniel Witkowski (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Kowalczyk (odcinki: 1-43)
 • Maciej Sowliński (odcinki: 1-43)

Oświetlenie[]

 • Artur Buczyński (mistrz; odcinki 1-?)
 • Marek Bystrosz (mistrz; odcinki 1-?)
 • Piotr Lipiec (mistrz; odcinki 1-?)
 • Robert Matuszewski (mistrz; odcinki 1-?)
 • Paweł Skrobot (mistrz; odcinki 1-?)
 • Dawid Sokolski (mistrz; odcinki 1-?)
 • Bartłomiej Waszczuk (mistrz; odcinki 1-?)
 • Dariusz Banderowicz (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Bartnik (odcinki: 1-?)
 • Andrzej Bąkowski (odcinki: 1-?)
 • Dariusz Bedyński (odcinki: 1-?)
 • Artur Bielski (odcinki: 1-?)
 • Kajetan Bogucki (odcinki: 1-?)
 • Mateusz Cichocki (odcinki: 1-?)
 • Paweł Cichocki (odcinki: 1-?)
 • Stanisław De Virion-Zieliński (odcinki: 1-?)
 • Robert Drabek (odcinki: 1-?)

Wpadki[]

 • Królowa Jadwiga Kaliska nosi zamkniętą koronę. Tak naprawdę w Polsce korona zwieńczona tzw. kabłąkiem, pojawiła się dopiero w czasach Aleksandra Jagiellończyka i Jana Olbrachta, a więc około 200 lat po czasach przedstawionych w pierwszym sezonie serialu. Dodatkowo stanowiła ona symbol władzy papieskiej lub cesarskiej, wątpliwe jest zatem, by królowa kiedykolwiek mogła ją nosić.
 • Królowa Jadwiga Kaliska, żona Władysława Łokietka, odmawia modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, której formuła została zatwierdzona dopiero przez papieża Piusa V w 1568 roku.
 • W scenie chrztu księżniczki Aldony Giedyminówny, biskup Nankier wypowiada formułę chrztu po polsku, która tak naprawdę została przyjęta dopiero przez Sobór Watykański II (lata 1962-1965).

Ciekawostka[]

 • Na potrzeby dwóch pierwszych sezonów serialu uszyto i wykonano: 1700 sztuk podstawowych elementów do uszycia pełnych kostiumów, 120 par butów, 40 pasów rycerskich i innych, 40 przeszywanic i kapturów straży, 200 nakryć głowy damskich i męskich, 20 kompletów specjalnej bielizny średniowiecznej, 300 sztuk biżuterii (łańcuchy, naszyjniki, pierścienie) oraz dwie specjalne korony koronacyjne (jedna waży aż 1,5 kilograma).
Advertisement