FANDOM


Spoiler png
Uwaga, spoilery!
Miej na uwadze, że treść poniższego artykułu może zdradzać wiele rzeczy
dotyczących fabuły.

Korona Królów – serial historyczny, produkowany przez Telewizję Polską, opowiadający o życiu najwybitniejszych władców w historii Polski: Kazimierza III Wielkiego (sezony 1-2) i Świętej Królowej Jadwigi Andegaweńskiej (sezon 3). Jest emitowany na TVP1,TVP POLONIA, TVP HISTORIA oraz TVP SERIALE.

Fabuła Edytuj

Pierwszy sezon przedstawia wydarzenia z lat 1325–1339, ukazując ostatnie lata panowania króla Władysława Łokietka i początki rządów Kazimierza Wielkiego. Skupia się głównie na pierwszym małżeństwie króla z królową Aldoną Anną Giedyminówną oraz relacjach z matką, królową Jadwigą Kaliską.

Akcja drugiego sezonu obejmuje lata 1342-1370 i skupia się na trzech głównych wątkach, ukazujących dwory: wawelski, wyszehradzki i świdnicki. Historia Kazimierza Wielkiego, jego trzech kolejnych żon: królowej Adelajdy Heskiej, czeskiej mieszczki Krystyny Rokiczany i królowej Jadwigi Żagańskiej, oraz dworu rozszerzona zostaje o losy jego siostry królowej Węgier, Elżbiety Łokietkówny i jej syna króla Ludwika Węgierskiego, oraz siostrzeńca, Bolka II Małego – księcia świdnickiego, jego żony księżnej Agnieszki Habsburżanki i bratanicy cesarzowej Anny Świdnickiej. Trzeci sezon ma ukazać życie i panowanie świętej królowej Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 roku na króla Polski. Jednym z głównych wątków ma być jej małżeństwo z księciem litewskim, Władysławem Jagiełłą.

Perypetie bohaterów są okazją do pokazania średniowiecza, które wbrew obiegowym poglądom nie było wcale mroczne i zacofane. Wawel był miejscem spotkań ludzi różnych kultur i rycerzy wielu narodów, a panowanie Kazimierza było początkiem budowania siły Polski i przekształcania słabego, rozbitego kraju w jedną z europejskich potęg, w silne i nowoczesne, jak na owe czasy, państwo.

„Korona królów” to opowieść o naszych przodkach, którzy 700 lat przed nami musieli, tak jak my, podejmować trudne wyzwania, którzy ulegali takim samym, jak my, emocjom. Walczyli o dobre życie dla swoich dzieci i współtworzyli potęgę chrześcijańskiej Europy.

Obsada Edytuj

 • Dagmara Bryzek jako Święta Królowa Jadwiga Andegaweńska
 • Wasyl Wasyłyk jako król Władysław Jagiełło
 • Mateusz Król/Andrzej Hausner jako Król Kazimierz III Wielki
 • Aleksandra Przesław jako Królowa Adelajda Heska
 • Marta Bryła jako Królowa Aldona Anna Giedyminówna
 • Halina Łabonarska jako Królowa Jadwiga Kaliska
 • Katarzyna Czapla jako Królowa Elżbieta Łokietkówna
 • Wiktoria Zembrzycka/Emilia Rostek/Martyna Dudek jako Królewna Kunegunda Kazimierzówna
 • Julia Młynarczyk/Gabriela Świerszczyńska/Marta Wiśniewska jako Królewna Elżbieta Kazimierzówna
 • Filip Dziwiszek/Jan Hrynkiewicz/Filip Pilarski/ Kamil Siegmund jako Król Ludwik Węgierski
 • Małgorzata Buczkowska jako Królowa Elżbieta Bośniaczka
 • Nadia Gałzińska jako Królowa Maria Andegaweńska
 • Kacper Gaduła-Zawratyński jako Książę Wilhelm Habsburg
 • Andrzej Popiel jako Książę Bolko II Mały
 • Ewelina Pankowska jako Księżna Agnieszka Habsburżanka
 • Natalia Wolska/Julia Gawrysiak jako Cesarzowa Anna Świdnicka
 • Michał Wolny jako Książę Henryk II Świdnicki
 • Anna Grycewicz jako Księżna Kunegunda Łokietkówna
 • Dorota Naruszewicz jako Księżna Julianna Twerska
 • Antoni Sałaj jako Książę Skirgiełło
 • Anna Terpiłowska jako Esterka
 • Robert Gonera jako Biskup Jan Grot
 • Artur Dziurman jako Biskup Jan Bodzęta
 • Marcin Rogacewicz jako Jaśko z Melsztyna
 • Sławomir Orzechowski jako Spycymir Leliwita
 • Aleksander Kaleta jako Spytek II z Melsztyna
 • Marcelina Chlebna/Paulina Lasota jako Cudka
 • Tomasz Sapryk jako Kanclerz Zbigniew ze Szczyrzyca
 • Karina Seweryn jako Dwórka Egle
 • Agata Bykowska jako Ochmistrzyni Gabija
 • Karolina Kominek jako Dwórka Oda
 • Hanna Wojak jako Dwórka Jutta
 • Zbigniew Waleryś jako Karczmarz
 • Dagmara Bąk jako Dwórka Helena
 • Mateusz Mosiewicz jako Guncel Reibnitz
 • Magda Groszek/Kinga Jasik jako Helena Reibnitz
 • Saniwoj Król jako Cesarz Karol IV Luksemburski
 • Michalina Sosna jako Krystyna Rokiczana
 • Aleksandra Nowosadko jako Jadwiga żagańska

I wielu innych

Produkcja Edytuj

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 13 lipca 2017 roku. Na prośbę Jacka Kurskiego, prezesa TVP, opiekę literacką nad scenariuszem objęła Ilona Łepkowska. Reżyserem zaś został Wojciech Pacyna. W lipcu 2017 pojawiły się pierwsze zdjęcia promocyjne, a TVP ogłosiło, kto zagra główne role w serialu. Mateusz Król otrzymał główną rolę - króla Kazimierza Wielkiego, Halina Łabonarska - matki Kazimierza, królowej Jadwigi Kaliskiej, zaś Marta Bryła dostała rolę pierwszej żony Kazimierza - królowej Aldony Anny Giedyminówny. Do roli króla Władysława Łokietka wybrany został Wiesław Wójcik, zaś Katarzyna Czapla do roli królowej Węgier - Elżbiety Łokietkówny, siostry Kazimierza i babci świętej Jadwigi Andegaweńskiej. Wkrótce ogłoszono odtwórców pozostałych ról. Zdjęcia do pierwszego sezonu zakończyły się w kwietniu 2018 roku.

W czerwcu 2018 roku ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu serialu, opowiadającego o panowaniu Kazimierza Wielkiego. Już na początku czerwca ogłoszono, że zmienił się odtwórca głównej roli, którą teraz otrzymał Andrzej Hausner. W sieci pojawił się zaś filmik z nowym aktorem, promującym serial, zrealizowanym w przebudowanych wnętrzach Wawelu. W lipcu TVP ogłosiło, kto wcieli się w rolę drugiej żony Kazimierza - królowej Adelajdy Heskiej, którą otrzymała Aleksandra Przesław. Pojawiły się wówczas pierwsze zdjęcia promocyjne z nową postacią królowej Adelajdy. Zwiastun sezonu pojawił się pod koniec sierpnia 2018 roku, niedługo przed premierową emisją. W lutym 2019 ogłoszono, że Michalina Sosna wcieli się w postać trzeciej żony Kazimierza - Krystyny Rokiczany. W kwietniu zaś, że Anna Terpiłowska została wytypowana do roli kochanki króla -Żydówki Esterki, a Aleksandra Nowosadko - czwartej żony Kazimierza - królowej Jadwigi Żagańskiej. Zdjęcia do drugiego sezonu zakończyły się w kwietniu 2019 roku.

W czerwcu 2019 roku ruszyły zdjęcia do trzeciej serii Korony Królów, opowiadającej o Królowej Jadwidze Andegaweńskiej. W kwietniu 2019 produkcja ogłosiła, że poszukują ok 10-11 letniej aktorki do roli polskiej świętej. Wkrótce, że rozpoczęły się już castingi na Jadwigę, oraz na jej męża - Władysława Jagiełłę.

Zdjęcia do serialu kręcone są m.in. na zamku w Bobolicach, wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego (Wawel), zamku Grodziec (Świdnica), Zamku Krzyżackim w Malborku (Malbork, Wyszehrad), Zamku w Lidzbarku Warmińskim (Wyszehrad, Buda), Kwidzyniu (Malbork), Dębnie, Inowłodzu (kaplica wawelska) i wielu innych zamkach i twierdzach na terenie całej Polski, a także w licznych skansenach, m.in. w Skansenie Wsi Lubuskiej (Ruś i Litwa). Część wnętrz realizowana jest w halach zdjęciowych w siedzibie TVP w Warszawie, a także sceny plenerowe miasta Krakowa.

Emisja Edytuj

Początkowo początek emisji planowano na 21 listopada 2017 roku, jednak portal wirtualnemedia.pl 8 listopada nieoficjalnie ustalił, że TVP przesunie ją na styczeń 2018 roku. Potwierdzone zostało to w zwiastunie opublikowanym 10 listopada. Przyczyna tej decyzji nie jest znana.

Odcinki są emitowane od poniedziałku to czwartku, o godzinie 18:30. Pierwsza seria ma składać się z 84 odcinków.

Pierwszy odcinek wyemitowano 1 stycznia 2018 roku, o godzinie 18:30. Od lipca do sierpnia 2018 emitowano powtórki serialu, po dwa odcinki o godz. 18.30 od poniedziałku do piątku.

Drugi sezon zadebiutował 3 września 2018 roku. Emitowany jest tak samo, jak sezon pierwszy, czyli od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. Z kolei w piątki emitowany jest program edukacyjny Korona królów: Taka historia, prowadzony przez Wojciecha Żołądkowicza, odtwórcę roli księcia litewskiego Olgierda Giedyminowica, przybliżający realia epoki, w której rozgrywają się wydarzenia z serialu. Drugi sezon serialu liczy 161 odcinków. Finał serii odbędzie się 25 czerwca 2019 roku.

Premiera trzeciego sezonu, opowiadającego o Jadwidze Andegaweńskiej planowana jest na wrzesień 2019. Seria ma liczyć, podobnie jak poprzednia ok. 160 odcinków.

Emisja zagraniczna Edytuj

8 września 2018 Telewizja Polska sprzedała prawa do emisji serialu węgierskiej telewizji publicznej Duna Médiaszolgáltató na okres 3 lat. Emisja pierwszej serii rozpoczęła się w 2018 roku. 19 grudnia 2018 roku TVP ogłosiło, że serial będzie emitowany w Japonii.

Na Węgrzech serial emitowany jest z dubbingiem pod tytułem Koronás sas od 23 czerwca 2019, w wymiarze jednego odcinka tygodniowo w niedziele o 21:00 na kanale M5.

We wrześniu 2019 roku ma wystartować emisja serialu w Japonii.

Założenia Edytuj

Serial zapowiadany był przez Telewizję Polską jako największa produkcja tej telewizji od 30 lat. Jej głównym celem ma być edukacja historyczna. Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że serial nie będzie tak wysokobudżetowy, jak zachodnie seriale historyczne.

Odbiór Edytuj

Odbiór Korony królów na początku jego emisji spotkał się ze zróżnicowanymi opiniami, w których obok krytycznych uwag dotyczących kwestii produkcyjnych i merytorycznych, zwracano uwagę na niewygórowane nakłady budżetowe oraz na uzasadnioną celowość tworzenia serialu ukazującego średniowieczną Polskę.

W krytycznej opinii Tomasza Lisa reżyseria produkcji jako kiepska, scenariusz – fatalny, scenografia – parciana, obsada – nędzna, kostiumy – kiepskie. Aneta Kyzioł oceniała negatywnie grę aktorską, którą porównała do Monty Pythona. Dialogi określono jako „papierowe”. Krytykowane jest m.in. luźne oparcie serialu na faktach, przez co serial porównywany jest do tureckiej telenoweli Wspaniałe stulecie. Widzowie zwracają uwagę na niekonsekwencje: np. Litwini w niektórych scenach rozmawiają ze sobą po litewsku, w innych po polsku.

Przychylne zdanie o serialu wyraził Piotr Zaremba, który uznał zmasowaną krytykę serialu za motywowaną politycznie, oraz według którego, przy pewnych niedoskonałościach produkcji, należy dostrzec jej pozytywy, które zaprezentowane w formie telenoweli historycznej ukazują dawną historię Polski szerokiej widowni.

Wg analizy branżowego portalu wirtualnemedia.pl, w pierwszym tygodniu emisji „Koronę królów” oglądało średnio 3,09 mln widzów. Dwa pierwsze odcinki historycznej telenoweli pokazane w Nowy Rok miały 3,71 mln oglądających, a średnia widownia odcinków emitowanych w dni powszednie wyniosła 2,61 mln osób. TVP 1 w czasie emisji produkcji jest liderem rynku telewizyjnego w 4+.

Ekipa Edytuj

Reżyseria Edytuj

 • Wojciech Pacyna (odcinki: 1-?)
 • Jacek Sołtysiak (odcinki: 1-?)
 • Jerzy Krysiak (odcinki: 19-?)
 • Piotr Fiedziukiewicz (odcinki: 50-?)
 • Szymon Nowak (odcinki: 135-?)

Reżyser II Edytuj

 • Klaudia Bielecka (planu; odcinki: 1-?)
 • Karolina Charemska (planu; odcinki: 1-?)
 • Piotr Fiedziukiewicz (planu; odcinki: 1-?)
 • Marcin Gałczyński (planu; odcinki: 1-22)
 • Katarzyna Lasocik (planu; odcinki: 1-?)
 • Monika Lewicka (biuro; odcinki: 1-?)
 • Szymon Nowak (planu; odcinki: 1-?)
 • Jagoda Pieronek (planu; odcinki: 44-?)
 • Marta Sekulska (biuro; odcinki: 1-?)
 • Weronika Szawarska (planu; odcinki: 1-?)

Współpraca reżyserska Edytuj

 • Piotr Bieliński (odcinki: 1-?)
 • Kamil Lewandowski (odcinki: 1-?)
 • Eryk Więcławski (odcinki: 1-22)
 • Ewelina Wika (odcinki: 1-?)

Asystent reżysera Edytuj

 • Klaudia Bielecka (odcinki: 1-?)
 • Karolina Charemska (odcinki: 44-?)
 • Maurycy Chełmiński (odcinki: 1-?)
 • Elżbieta Janicka (odcinki: 1-?)
 • Katarzyna Jurek (odcinki: 1-22)
 • Kamil Lewandowski (odcinki: 1-?)
 • Aleksandra Musiał (odcinki: 1-43)
 • Justyna Pelc (odcinki: 1-?)
 • Antonina Rafałowska (odcinki: 1-43)
 • Magdalena Spławska (odcinki: 1-22)

Casting (reżyseria obsady) Edytuj

 • Mirosława Skowrońska (odcinki: 1-?)

Scenariusz Edytuj

 • Jan Piotr Szafraniec (odcinki: 1-2, 19-30, 135-?)
 • Anna Krasuska (odcinki: 85-?)
 • Ewa Bulanda (odcinki: 31-?)
 • Małgorzata Jurczak (odcinki: 19-?)
 • Anna Stańko (odcinki: 44-?)
 • Monika Zięba-Rybowska (odcinki: 19-21, 31-?)
 • Joanna Ślesicka (odcinki: 85-?)
 • Marcin Marciniak (odcinki: 155-?)
 • Marta Hryniak (odcinki: 161-?)
 • Ilona Łepkowska (odcinki: 1-2)
 • Agnieszka Olejnik (odcinki: 19-135)
 • Dariusz Banek (odcinki: 19-21)
 • Ewelina Chyrzyńska (odcinki: 19-43)
 • Klara Kawka (odcinki: 31-43)
 • Konrad Sobieszczański (odcinki: 85-154)
 • Teresa Czepiec (odcinki: 85-154)

Zdjęcia Edytuj

 • Krzysztof Pakulski (odcinki: 1-?)
 • Jacek Fabrowicz (odcinki: 1-?)
 • Tomasz Wójcik (odcinki: 85-?)
 • Paweł Figurski (odcinki: 85-?)
 • Romuald Lewandowski (odcinki: 85-?)
 • Rafał Paradowski (odcinki: 85-160)

Operator kamery Edytuj

 • Maciej Bińczyk (odcinki: 1-?)
 • Piotr Bujnowski odcinki: 44-?)
 • Michał Dobrowolski (odcinki: 1-43)
 • Paweł Figurski (odcinki: 1-?)
 • Maciej Fijałkowski (odcinki: 1-?)
 • Andrzej Glacel (odcinki: 1-?)
 • Krzysztof Gołąbek (odcinki: 1-43)
 • Michał Gościk (odcinki: 1-43)
 • Grzegorz Hartfiel (odcinki: 1-?)
 • Arkadiusz Krzemiński (odcinki: 1-43)
 • Tomasz Książak (odcinki: 1-?)
 • Adam Lenart (odcinki: 1-?)
 • Romuald Lewandowski (odcinki: 1-?)
 • Krzysztof Mieszkowski (odcinki: 1-?)
 • Rafał Paradowski (odcinki: 1-?)
 • Walter Sarkowicz (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Szołtysik (odcinki: 1-?)
 • Sebastian Twarogal (odcinki: 1-43)
 • Tomasz Wójcik (odcinki: 44-?)
 • Artur Zdral (odcinki: 1-?)

Asystent operatora obrazu Edytuj

 • Maciej Barański (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Łukasz Karbowiak (ostrzyciel; odcinki: 1-43
 • Adam Korcz (ostrzyciel; odcinki: 1-43)
 • Piotr Kostarczyk (ostrzyciel; odcinki: 1-43)
 • Michał Kowalski (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Artur Lange (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Piotr Matuszewski (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Ignacy Myśliwiec (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Karol Piechocki (ostrzyciel; odcinki: 1-43)
 • Bartosz Pieńkowski (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Sebastian Ronowicz (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Jakub Sztuk (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Jacek Włochiński (ostrzyciel; odcinki 1-?)
 • Piotr Żurawski (ostrzyciel; odcinki: 1-43)

Asystent operatora kamery Edytuj

 • Łukasz Kowalczyk (odcinki: 1-?)
 • Robert Parol (odcinki: 1-43)
 • Sławomir Pietrzyk (odcinki: 1-?)
 • Michał Witt (odcinki: 1-?)
 • Jacek Włochiński (odcinki: 1-?)

Operator Steadicam Edytuj

 • Jacek Drofiak (odcinki: 1-?)
 • Andrzej Glacel (odcinki: 23-?)
 • Jarosław Peresada (odcinki: 1-22)

Asystent operatora Steadicam Edytuj

 • Łukasz Patera (odcinki: 1-?)
 • Jarosław Szenajch (odcinki: 1-22)
 • Sławomir Wierzbicki (odcinki: 23-?)

Zdjęcia lotnicze Edytuj

 • Filip Jurzyk (z drona; odcinki 1-?)
 • Marcin Kukla (z drona; odcinki 1-?)

Podgląd video Edytuj

 • Tomasz Czarnecki (odcinki: 1-?)
 • Jan Klima (odcinki: 44-?)
 • Jacek Kozłowski (odcinki: 1-?)
 • Bartosz Pieńkowski (odcinki: 1-?)
 • Paweł Rytelewski (odcinki: 44-?)
 • Piotr Tadla (odcinki: 1-?)
 • Paweł Sarba (odcinki: 1-?)
 • Grzegorz Szymańczak (odcinki: 44-?)
 • Daniel Witkowski (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Kowalczyk (odcinki: 1-43)
 • Maciej Sowliński (odcinki: 1-43)

DIT manager Edytuj

 • Tomasz Czarnecki (odcinki: 1-?)
 • Jan Klima (odcinki: 44-?)
 • Jacek Kozłowski (odcinki: 1-?)
 • Bartosz Pieńkowski (odcinki: 1-?)
 • Paweł Rytelewski (odcinki: 44-?)
 • Piotr Tadla (odcinki: 1-?)
 • Paweł Sarba (odcinki: 1-?)
 • Grzegorz Szymańczak (odcinki: 44-?)
 • Daniel Witkowski (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Kowalczyk (odcinki: 1-43)
 • Maciej Sowliński (odcinki: 1-43)

Oświetlenie Edytuj

 • Artur Buczyński (mistrz; odcinki 1-?)
 • Marek Bystrosz (mistrz; odcinki 1-?)
 • Piotr Lipiec (mistrz; odcinki 1-?)
 • Robert Matuszewski (mistrz; odcinki 1-?)
 • Paweł Skrobot (mistrz; odcinki 1-?)
 • Dawid Sokolski (mistrz; odcinki 1-?)
 • Bartłomiej Waszczuk (mistrz; odcinki 1-?)
 • Dariusz Banderowicz (odcinki: 1-?)
 • Łukasz Bartnik (odcinki: 1-?)
 • Andrzej Bąkowski (odcinki: 1-?)
 • Dariusz Bedyński (odcinki: 1-?)
 • Artur Bielski (odcinki: 1-?)
 • Kajetan Bogucki (odcinki: 1-?)
 • Mateusz Cichocki (odcinki: 1-?)
 • Paweł Cichocki (odcinki: 1-?)
 • Stanisław De Virion-Zieliński (odcinki: 1-?)
 • Robert Drabek (odcinki: 1-?)

Wpadki Edytuj

 • Królowa Jadwiga Kaliska nosi zamkniętą koronę. Tak naprawdę w Polsce korona zwieńczona tzw. kabłąkiem, pojawiła się dopiero w czasach Aleksandra Jagiellończyka i Jana Olbrachta, a więc około 200 lat po czasach przedstawionych w pierwszym sezonie serialu. Dodatkowo stanowiła ona symbol władzy papieskiej lub cesarskiej, wątpliwe jest zatem, by królowa kiedykolwiek mogła ją nosić.
 • Królowa Jadwiga Kaliska, żona Władysława Łokietka, odmawia modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, której formuła została zatwierdzona dopiero przez papieża Piusa V w 1568 roku.
 • W scenie chrztu księżniczki Aldony Giedyminówny, biskup Nankier wypowiada formułę chrztu po polsku, która tak naprawdę została przyjęta dopiero przez Sobór Watykański II (lata 1962-1965).

Ciekawostki Edytuj

 • Na potrzeby dwóch pierwszych sezonów serialu uszyto i wykonano: 1700 sztuk podstawowych elementów do uszycia pełnych kostiumów, 120 par butów, 40 pasów rycerskich i innych, 40 przeszywanic i kapturów straży, 200 nakryć głowy damskich i męskich, 20 kompletów specjalnej bielizny średniowiecznej, 300 sztuk biżuterii (łańcuchy, naszyjniki, pierścienie) oraz dwie specjalne korony koronacyjne (jedna waży aż 1,5 kilograma).
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.