Korona Królów Wiki
Advertisement

Zasady edytowania to wytyczne, których powinien trzymać się każdy edytor na Korona Królów Wiki. Stworzone są dla utrzymania porządku w wyglądzie artykułów, a także na podstawie norm przyjętych na FANDOMie.

Ogólne

 1. Każda osoba ma prawo do edytowania na Korona Królów Wiki.
 2. Niedozwolone jest wandalizowanie stron.
 3. Użytkownicy szanują się nawzajem.

Styl

 1. Nie używamy języka potocznego, chyba, że cytujemy jakąś postać.
 2. Piszemy poprawną polszczyzną (interpunkcja, ortografia, itd.)
 3. Każdy artykuł zaczynamy pogrubioną jego nazwą, pauzą (—) i krótką definicją opisywanego pojęcia.
 4. Pisząc, jesteśmy obiektywni. Nie dodajemy własnej oceny postaci do artykułu.

Treść

 1. Artykuł powinien być napisany zgodnie z wytycznymi z sekcji "Szablon artykułu".
 2. Nie opisujemy wydarzeń historycznych, które nie miały jeszcze miejsca w serialu. Przy dodawaniu treści historycznych należy ograniczać się jedynie do serialowej przeszłości.
 3. Treść artykułu powinna być przynajmniej wystarczająco duża, by stać się zalążkiem artykułu.
 4. Nie tworzymy duplikatów artykułów - kiedy chcemy coś dodać, po prostu edytujemy.

Linkowanie

 1. Nie reklamujemy innych stron związanych z Koroną Królów w treści artykułów. Wystarczy link zewnętrzny w osobnej sekcji na końcu artykułu.
 2. Linki wewnętrzne stosujemy tylko przy pierwszym wystąpieniu danego pojęcia w treści artykułu. Nie stosujemy dwóch odsyłaczy do jednego artykułu w tym samym.
 3. Ewentualne linki zewnętrzne umieszczamy tylko w osobnej sekcji na końcu artykułu.
 4. Przekierowania są tworzone w przypadku możliwości nazwania danego pojęcia na wiele sposobów.

Grafiki

 1. Ilość grafik w artykule nie powinna zakłócać jego estetyki.
 2. Nazwa przesyłanego pliku w miarę możliwości powinna nawiązywać bezpośrednio do jego tematu (np. Odc160.jpg).
 3. Staramy się dodawać licencje do grafik. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie, zaznaczamy opcję "Nie znam licencji".

Konsekwencje łamania wytycznych

 1. Jeśli edytor postępuje niezgodnie z wymienionymi zasadami, administrator ma obowiązek zareagować.
 2. Jeśli artykuł został napisany niezgodnie z tymi zasadami, może zostać usunięty.

Szablon artykułu

Przedstawione elementy artykułów powinny występować w podobnej kolejności. W każdym jednak przypadku kierujemy się dobrem artykułu. Nie każdy artykuł wymaga wszystkich sekcji. Dlatego do danego tematu podchodzimy indywidualnie. Staramy się jednak zachować podobny wygląd artykułów.

Postać

 1. Infoboks - użycie szablonu Postać.
 2. Cytat (opcjonalnie)
 3. Wstęp - pogrubiona nazwa, pauza (—), definicja.
 4. Sekcja "Historia" - opisanie przeżyć bohatera w serialu. Zazwyczaj podzielona na mniejsze sekcje, dotyczące poszczególnych sezonów serialu.
 5. Pod lub przed sekcją Historia, umieszczamy według uznania inne sekcje, typu: Osobowość, Wygląd itp.
 6. Sekcja "Relacje" (według uznania). Opisujemy w niej relacje danej postaci z innymi bohaterami.
 7. Sekcja "Cytaty" ( według uznania). Umieszczamy w niej cytaty dotyczące danej postaci, tj. wypowiadane przez nią kwestie, bądź przez innych bohaterów na jej temat.
 8. Sekcja "Galeria" - zbiór zdjęć postaci z serialu. Sekcję dzielimy według potrzeb np. na poszczególne sezony, lub grafiki promocyjne.
 9. Navboks - szablon Bohaterowie 1-2 lub/i Bohaterowie 3. (W zależności od sezonów, w których dana postać występuje. Jeśli postać kwalifikuje się do większej liczby sezonów, możliwe jest umieszczenie obu navboksów jeden pod drugim.)

Lokacja

 1. Infoboks
 2. Wstęp
 3. Sekcja "Mieszkańcy" - lista obecnych i dawnych mieszkańców danej lokacji. W zależności od potrzeb dzielimy ją na mniejsze sekcje, np. Rodzina królewska itp.
 4. Sekcja "Historia" - historia powstania danego miejsca i wydarzenia, które miały w nim miejsce.
 5. Sekcja "Galeria" - zbiór zdjęć danej lokacji.

Odcinek

 1. Infoboks
 2. Wstęp
 3. Sekcja "Opis" - opisanie wydarzeń z danego odcinka.
 4. Sekcja "Zobacz też" - odnośniki do powiązanych artykułów na Wiki, np. rok, w którym rozgrywa się akcja danego odcinka, lub wydarzenie.
 5. Sekcja "Galeria" - klatki z danego odcinka.

Wydarzenie

 1. Infoboks
 2. Wstęp
 3. Sekcja "Uczestnicy" - lista postaci, biorących udział w danym wydarzeniu.
 4. Sekcja "Galeria"
 5. Inne sekcje według uznania.

Inne

Tworzymy również artykuły dotyczące aktorów i twórców serialu Korona królów. A także przedmiotów, czy pojęć. Kierujemy się w nich podobnymi zasadami. Sekcje tworzymy według uznania, odpowiednio do danego tematu.

Ciekawostki

Opcjonalna sekcja, którą umieszczamy w artykułach, które tego wymagają.

Linki zewnętrzne

Sekcja "Linki zewnętrzne" może zostać umieszczona na końcu każdego artykułu. Umieszczamy w niej listę linków do stron zewnętrznych (tzn. poza naszą Wiki), dotyczących danego tematu.

Dodawanie kategorii

Postać

 • Obowiązkowo do każdej postaci dodajemy kategorię Bohaterowie.
 • Oprócz tego obowiązkowo dodajemy jedną z wymienionych kategorii: Główni bohaterowie, Bohaterowie drugoplanowi, Bohaterowie trzecioplanowi, Bohaterowie epizodyczni, Bohaterowie wspomniani w serialu. Tych wymienionych kategorii nie duplikujemy (!) Nie stosujemy praktyki dodawania do tej samej postaci np. kategorii Bohaterowie drugoplanowi i Bohaterowie trzecioplanowi. Wybieramy po prostu kategorię "najwyższą". Nie jest możliwe by postać była np. zarówno postacią wspomnianą i zarazem drugoplanową, trzecioplanową itp. Postać jest wspomniana jeśli nigdy nie pojawia się w serialu, a jak sama nazwa wskazuje jest jedynie wspominana przez bohaterów. Gdy postać pojawia się w serialu, usuwamy kategorię Bohaterowie wspomniani w serialu i dodajemy inną np. Bohaterowie epizodyczni itd. To samo gdy postać, która występowała w poprzednich sezonach, a w kolejnych jest jedynie wspominana. Jeśli występowała, nie dodajemy kategorii Bohaterowie wspomniani.
 • Do postaci które w serialu wystąpiły dodajemy odpowiednio kategorie związane z sezonem wystąpienia: Bohaterowie I Sezonu, Bohaterowie II Sezonu, Bohaterowie III Sezonu itd. Ten rodzaj kategorii duplikujemy. Dodajemy tyle kategorii tego typu, w ilu sezonach dana postać wystąpiła. Nawet epizodycznie, ale jeśli pojawia się w danym sezonie, dodajemy odpowiednią kategorię. Uwaga! Nie dodajemy gdy w danym sezonie pojawia się jedynie fleshback, wykorzystany fragment odcinka z postacią z poprzednich sezonów. Nie dodajemy też tych kategorii do postaci jedynie wspomnianych. Postacie wspomniane nie kwalifikują się do konkretnych sezonów (to samo w infoboksie postaci).
 • Pozostałe kategorie, związane z tytułem, zawodem, narodowością itd. dodajemy według uznania jeśli jesteśmy je w stanie przypisać do konkretnej postaci. Możemy je duplikować, to znaczy np. dodać kilka rodzajów narodowości, dynastii, zawodów, tytułów. To wszystko zależy od danej postaci.

Odcinek

 • Obowiązkowo do wszystkich odcinków dodajemy kategorię Odcinki.
 • Do odcinków serialu dodajemy odpowiednią kategorię dotyczącą sezonu, z którego pochodzą, np. Sezon I, Sezon II, Sezon III.
 • Do odcinków Takiej historii dodajemy kategorię Taka historia
 • Do odcinków wchodzących w skład innych cykli np Zanim nastali Jagiellonowie, dodajemy odpowiednią kategorię, jeśli są to pojedyncze odcinki specjalne, dodajemy kategorię Odcinki specjalne.

Ostatnia aktualizacja Zasad edytowania: 30.09.2019.
Pallando158 (tablica) 20:37, lip 26, 2018 (UTC)
BlackAngel92 (tablica) 20:43, lip 26, 2018 (UTC)
Użytkownik:Diamentowy (tablica) 16:15, wrzesień 30, 2019 (UTC)

Użytkownik:Diamentowy (tablica) 11:45, kwiecień 15, 2020 (UTC)

Advertisement