Korona Królów Wiki
Advertisement
Spoiler png.png
W tej chwili artykuł jest pod opieką użytkownika Diamentowy.
Proszę o nieedytowanie tego artykułu, dopóki komunikat nie zniknie.

Oczywiście, można poprawiać błędy ortograficzne i stylistyczne.

Wylanych łez nikt im nie zwróci

—Jadwiga Andegaweńska, do Jagiełły

Jadwiga Andegaweńska - główna bohaterka trzeciego sezonu serialu Korona królów. Król Polski z dynastii Andegawenów. Córka króla Węgier i Polski - Ludwika Andegaweńskiego i królowej Elżbiety Bośniaczki. Wnuczka królowej Elżbiety Łokietkówny i prawnuczka króla Polski, Władysława Łokietka i królowej Jadwigi Kaliskiej. Początkowo zaręczona z księciem Wilhelmem Habsburgiem, ostatecznie zostaje żoną Władysława Jagiełły. Święta Kościoła katolickiego, apostołka Litwy, misjonarka Rusi i patronka Polski. W serialu Korona królów w jej rolę wcielają się trzy aktorki: Dagmara Bryzek, Amelia Zawadzka i Natalia Wolska.

Wygląd

W serialu Jadwiga ukazana została jako szczupła dziewczyna o długich, jasnobrązowych włosach. Ma błękitne oczy, prosty nos i delikatne usta.

Historycznie prawdopodobnie była blondynką, możliwe jednak, że jej włosy miały odcień nieco rudawy, lub wpadający właśnie w brąz. Jadwiga była wysoką kobietą. Jej wzrost oszacowano na ponad 170, bądź nawet 180 cm. Była piękna i szczupła. Często nosiła długie, dopasowane suknie z długimi rękawami i biżuterię.

Osobowość

Jako mała dziewczynka Jadwiga jest bardzo rezolutna i pogodna. Nieco niesforna i często pakuje się w kłopoty, ale przy tym bardzo bystra i uczynna. Szczera, dobra i pobożna. Jest bezpośrednia i wesoła.

W późniejszym dzieciństwie Jadwiga staje się nieco bardziej spokojna i opanowana. Wciąż jednak głośno wyraża swoje zdanie i wytrwale dąży do realizacji tego, co postanawia. Rozwija się jej pobożność. Dziewczynka doświadcza mistycznych wizji.

Jako nastolatka Jadwiga nie traci swych cech. Wciąż jest pewna siebie, uparta i niezwykle honorowa. Bardzo pobożna i odważna.

Historia

Sezon I

Postać nie występuje

Sezon II

Rok 1374. Jadwiga jest jedynie wspominana. Królewna Jadwiga rodzi się w finałowym odcinku drugiego sezonu. Przychodzi na świat jako trzecia i najmłodsza córka króla Węgier i Polski Ludwika i Elżbiety Bośniaczki. Sprawująca nad Wisłą rządy regencyjne jej babcia Elżbieta Łokietkówna zaczyna myśleć, co mogłaby uczynić, by Jadwiga objęła tron po ojcu i została kolejnym królem Polski.

Sezon III

Jadwiga debiutuje już w pierwszym odcinku sezonu.

Rok 1377. Jadwiga jako trzecia córka jest nieco odsunięta. Rodzice faworyzują jej starsze siostry: Katarzynę i Marię, które dokuczają jej i wyśmiewają się z niej. Jadwiga zostaje ulubienicą babki Elżbiety Łokietkówny. Król Ludwik planuje małżeństwo swojej najmłodszej córki, królewny Jadwigi z austriackim księciem, Wilhelmem Habsburgiem.

Mała Jadwiga wraz babką i dwórką Margit

Mała królewna szybko się uczy, odznacza się też wielką dobrocią i bystrością umysłu. Ludwik chce wysłać ją do Wiednia. Matka Ludwika postanawia towarzyszyć wnuczce. Wkrótce jednak decyduje się na potajemną podróż do Krakowa. Królowa Elżbieta Bośniaczka jest zawiedziona Jadwigą. Boi się, że córka przyniesie wstyd rodzinie. Ku jej zdumieniu królewna wywiera bardzo dobre wrażenie na księciu Leopoldzie Habsburgu, któremu przedstawia się po niemiecku. Siostry dokuczają jej coraz bardziej. W złości dziewczynka mówi do Katarzyny: "Bóg cię ukaże".

Zabawa z siostrami

Te słowa będą prześladować ją przez całe życie. Wkrótce mała Jadwiga przybywa do Wiednia wraz z ulubioną dwórką i opiekunką, Margit oraz Marcinem z Rajska. W Austrii Jadwiga poznaje przyszłych teściów: księcia Leopolda i księżną Viridis Visconti. Początki znajomości okazują się bardzo trudne. Niezrównoważona księżna Viridis atakuje królewnę, gdy ta daje jej w podarku bukiet kwiatów. Na tym jednak nie kończą się jej kłopoty. Na niewinną Jadwigę spada kara za wyrwanie strony z cennej książki, czemu winny jest książę Wilhelm. Przerażona i zapłakana dziewczynka z rozkazu apodyktycznej Viridis zostaje zamknięta w pustej komnacie i głodzona. Gdy sprawa się wyjaśnia, nastawienie księżnej do Jadwigi nieco się zmienia. Jadwiga zaprzyjaźnia się z Wilhelmem. Książę w ramach przeprosin daje przyszłej narzeczonej pieska, którego Jadwiga nazywa Tristan. Wilhelm przyrzeka Jadwidze, że będzie jej rycerzem na wieki. W roku 1378 zostaje zaręczona. Ślub na przyszłość z Wilhelmem ma uprawomocnić się wraz z osiągnięciem przez dziewczynkę pełnoletności, czyli dwunastu lat. Do tego czasu układ może zostać zerwany, po zapłaceniu drugiej stronie odszkodowania. W tym samym roku, po śmierci najstarszej z sióstr - Katarzyny, Jadwiga powraca do Budy. Zmienione zostają wcześniejsze plany dynastyczne. Mała królewna obwinia się o śmierć siostry. Uważa, że Katarzyna odeszła przez słowa, które kiedyś do niej wypowiedziała. Margit zapewnia ją jednak, że tak nie jest. Jadwiga i Maria cieszą się większym zainteresowaniem króla Ludwika. Ojciec okazuje im miłość. Boi się, że je także straci.

Z ojcem, królem Ludwikiem

Odc259.jpg

W 1379 Jadwiga ma wypadek i łamie rękę. Bośniaczka oskarża Margit o niedopilnowanie królewny. Mała Jadwiga stanowczo staje w obronie dwórki, dzięki czemu Margit zostaje.

Rok 1380. Do Budy powraca starsza królowa Elżbieta. Jadwiga radośnie wita ukochaną babkę. Dostaje od niej cenny prezent - drogocenną szkatułkę z kości słoniowej, na której ukazane zostały sceny miłosne z romansów. Królewnę wkrótce pochłaniają myśli o Wilhelmie, który przybył na zamek z rodzicami na zaproszenie Bośniaczki. Oboje są nierozłączni. Planują wspólną ucieczkę z zamku, po podsłuchaniu rozmowy królowych. Matka Jadwigi chce bowiem unieważnić jej dziecięce zaślubiny z Wilhelmem. Dzieci chowają się do wielkich kufrów, ale odnajduje je Margit.

Jadwiga i Wilhelm zarzucają rodzicom oszustwo. Spędzają ze sobą dużo czasu, m.in. w ogrodzie. Jadwiga nie zdąża pożegnać się z babcią, która wyjeżdża do klasztoru. Królewna odwleka odwiedziny, aż staje się za późno. Królowa umiera w samotności. Jadwiga jest zrozpaczona. Modli się. Marcin daje jej podarek od zmarłej babci - wisiorek, który kiedyś dostała od Olgierda. Jadwiga po raz ostatni żegna się z Elżbietą w kaplicy. Wkłada jej do trumny różaniec. Później czuwa przy niej przez długi czas.

Odc260.jpg

W 1381 odczytany zostaje testament zmarłej królowej. Jadwiga dostaje diadem z liliami i naszyjnik z pereł. Królewna przyjmuje na audiencję Jaśka i Spytka, których nikt nie miał czasu przyjąć. Urzędnicy opowiadają jej o Litwie i dzielnym Jogaile. Margit jest oburzona. Litwini to bowiem poganie. Jadwiga rozmawia z Marcinem. Duchowny mówi jej, jaki powinien być dobry władca.

Matka Boska pragnie spokoju

1382. Do Budy przybywa Opolczyk. Przywozi ze sobą cenną Ikonę z wizerunkiem Matki Bożej. Gdy Jadwiga dostrzega obraz, doznaje mistycznej wizji. Słyszy głos babki Elżbiety. Królewna przekonuje króla, że Matka Boska pragnie spokoju, najlepiej w klasztorze w Polsce. Tak też czyni Ludwik. Nakazuje Opolczykowi spełnienie prośby. Przejęta Jadwiga dziękuje ojcu.

Rok 1384. Po wielu sporach pomiędzy polskimi możnowładcami, a węgierską królową Elżbietą Bośniaczką, wdowa po Ludwiku wyraża zgodę na wysłanie najmłodszej córki do Polski.

Jadwiga przybywa do Polski

Jadwiga przybywa do Polski wita przez lud. Dochodzi do próby zamachu na jej życie przez Cztana z Borowiny. Jadwiga przybywa na Wawel i nawiązuje przyjazne stosunki ze Spytkiem. Wkrótce odbywa pielgrzymkę pokutną na Skałkę, modli się przy relikwiach świętego Stanisława. 16 października zostaje koronowana na króla Polski przez arcybiskupa Bodzantę. Wcześniej jednak stawia mu warunek, iż uzyska on jej przebaczenie, jeśli poprze jej pierwszy rozkaz. Jadwiga zostaje powitana przez mieszkańców Krakowa. Wkrótce ułaskawia Cztana z Borowiny i powierza mu misję chrystianizacji Litwy. Czeka na Wilhelma, nie wie jednak, że ten zdradza ją z różnymi kobietami, a jego listy pisze kuzyn - Luca Visconti.

Koronacja Jadwigi na Króla Polski

Jestem królem!

Rok 1385. Do Krakowa przybywa orszak litewski ze Skirgiełłą i prosi o jej rękę dla księcia Jogaiły. Jadwiga przyjmuje godnie posłów. Jest jednak wściekła na polskich możnych, którzy za jej plecami forsowali kandydaturę Jogaiły na polski tron i zawierali z nim układy, które ma przypieczętować jej ślub z poganinem. Opolczyk sprowadza Wilhelma do Krakowa. Książę postanawia walczyć o ukochaną. Urzędnicy pozwalają jedynie na spotkanie w klasztorze franciszkanów i to przy świadkach. Jadwiga i Wilhelm nie mogą nawet porozmawiać. Przybyła na Wawel żona Opolczyka, księżna Eufemia wymyśla kolejne podstępy by doprowadzić do spotkania Jadwigi z Wilhelmem i konsumpcji dziecięcych ślubów. Wilhelm próbuje w przebraniu dostać się na Wawel, zostaje jednak wygnany, a Jadwiga zamknięta w komnacie przez Dymitra z Goraja. Dziewczyna toporem próbuje sforsować drzwi, jednak bezskutecznie. Jadwiga powoli godzi się ze swym losem i jest gotowa przyjąć cierpienie. Długie godziny modli się pod krzyżem, prosząc o znak. Gdy orszak litewski zbliża się do Polski, wysyła Zawiszę z Oleśnicy z misją sprawdzenia jak wygląda Jagiełło.

Ślub Jadwigi i Jagiełły

Rok 1386. Dochodzi do pierwszego spotkania Jadwigi z Jagiełłą. Królowa uczy go prawd wiary i miłosierdzia, jakim powinien kierować się chrześcijański władca. Książę jest oczarowany piękną i mądrą dziewczyną. Jadwiga uczestniczy w chrzcie Jagiełły, który dostaje imię Władysław. Wkrótce odbywa się ich królewski ślub, a potem koronacja Jagiełły. Niedługo potem pomiędzy parą królewską dochodzi do pierwszych sporów ze względu na różne poglądy oraz na fakt, iż oboje noszą tytuł króla. Jadwiga musi walczyć o swoją pozycję. Wkrótce para królewska wyrusza do Wielkopolski. Do Jadwigi przychodzą biedni ludzie z błaganiem o pomoc. Jagiełło nakazał swym ludziom zrabować im pożywienie i bydło. Królowa naprawia jego błąd i uczy męża pokory. Lud pada przed nią na kolana.

na koronacji Jagiełły

Taka królowa to dar od Boga

W 1387 zamordowana zostaje matka Jadwigi, Elżbieta Bośniaczka. Jadwiga pogrąża się w żałobie. Męża nie ma przy niej w tak trudnym czasie. Wyjechał on bowiem na Litwę. Królowa próbuje być silna i ukrywać swój ból. Staje na czele wyprawy zbrojnej na Ruś. Przejmuje pokojowo kolejne zamki. Wjeżdża do Lwowa, mieszkańcy składają jej pokłon. Jadwiga potwierdza i rozszerza przywileje miasta. Wkrótce powraca na Wawel.

W 1388 do Krakowa powraca wygnany Gniewosz z Dalewic, który na polecenie Opolczyka rozsiewa plotki na temat Jadwigi. Królowa jest przerażona, szuka ukojenia w modlitwie. Po raz kolejny zostaje opuszczona przez męża, który wyjeżdża z Krakowa bez pożegnania. Jagiełło jest chłodny w stosunku do Jadwigi i okazuje jej niechęć przez wiele miesięcy. Jadwiga znosi cierpienie i upokorzenia w pokorze.

Rok 1389. Jagiełło godzi się z Jadwigą, choć wciąż wierzy w plotki na jej temat. W Wiślicy odbywa się sąd. Gniewosz musi dosłownie odszczekać swoje kłamstwa. Niewinność królowej zostaje potwierdzona. Jadwiga poznaje kolejną siostrę męża - księżniczkę Aleksandrę, a wkrótce także siostrzenicę Spytka - Elżbietę z Pilczy. Uwadze Jadwigi jak i całego dworu nie umyka wyraźne zainteresowanie Jagiełły dziewczyną. Gdy Elżbieta zostaje porwana, Władysław chce ją jak najprędzej uratować. Okłamuje Jadwigę i odsuwa się od niej. Czujna królowa z pomocą zaufanych poddanych poznaje kłamstwa małżonka.

Jadwiga i Jagiełło

1390. Królowa Jadwiga urządza szopkę bożonarodzeniową. Pertraktuje z Krzyżakami i wpiera Jagiełłę. Widząc wyraźne zauroczenie króla Elżbietą Pilecką, sprytnie podsuwa mu kandydaturę na jej męża - Jana z Jicina. Jagiełło choć niechętnie, zgadza się. Jadwiga pociesza męża po tragicznej śmierci jego brata Korygiełły.

1391. Jadwiga odkrywa zdradę Opolczyka i Eufemii. Wyrzuca księżną z dworu.

Relacje

Elżbieta Bośniaczka i Ludwik Andegaweński

Jadwiga nie cieszy się dużą uwagą rodziców, którzy faworyzują jej starsze siostry: Katarzynę i Marię. Elżbieta i Ludwik nie pokładają w najmłodszej królewnie zbyt wielkich nadziei. Narodziny Jadwigi były dla jej ojca rozczarowaniem. Liczył on bowiem na męskiego potomka. Gdy jednak stało się jasne, że się go nie doczeka, postanowił zagwarantować prawo do tronów Węgier i Polski swoim córkom. Jadwiga jednak nie mieściła się w tych planach, jako trzecie dziecko. Sytuacja zmieniła się po śmierci Katarzyny.

Elżbieta Łokietkówna

Jadwiga jest ulubienicą swojej babci, Elżbiety. Królowa-matka dostrzega niezwykłość Jadwigi i wie, jak to ważne, by nie popełnić błędu, decydując o jej przyszłości. Spędza z królewną dużo czasu. Opowiada jej historie, uczy dworskiej etykiety i tańca. Jadwiga zdaje się być jedyną osobą w Budzie, której zależy na obecności starszej królowej, a przynajmniej tak widzi to Elżbieta.

Śmierć babci w 1380 roku boleśnie dotyka Jadwigę. Królewna nie może pogodzić się z odejściem ukochanej i bardzo bliskiej osoby.

Katarzyna i Maria Andegaweńskie

To starsze siostry Jadwigi. Obie dokuczają jej i poniżają na każdym kroku. Są wobec niej wyniosłe i pełne pogardy. Katarzyna bowiem ma zostać królową Polski, a Maria - Węgier. Jadwiga pragnie kontaktu z nimi. Wielokrotnie próbuje zbliżyć się do sióstr, ale to odtrącają ją za każdym razem, raniąc jeszcze mocniej. Pewnego razu Jadwiga nie wytrzymuje i na atak Katarzyny odpowiada: "Bóg cię ukaże". Te słowa prześladują później Jadwigę do końca życia. Bowiem rok po tym zdarzeniu, Katarzyna umiera. Jadwiga obwinia się o śmierć siostry.

Wilhelm Habsburg

Książę Wilhelm to narzeczony Jadwigi. Ich sponsalia de futuro odbyły się w Austrii, gdy Jadwiga miała ledwie cztery lata, a Wilhelm - osiem. Ich znajomość rozpoczęła się bardzo niefortunnie. Wina za zniszczenie cennej księgi, czego dokonał książę, spadła na niewinną Jadwigę. Królewna została surowo ukarana.Ostatecznie Wilhelm przyznał się do błędu, jednak pobłażliwa matka uznała to za bohaterski czyn. W ramach przeprosin książę podarował swojej narzeczonej pieska, którego Jadwiga nazwała Tristan. Wkrótce oboje bardzo się ze sobą zaprzyjaźnili. Wilhelm przyrzekł królewnie, że będzie jej rycerzem na wieki.

Władysław Jagiełło

Dobre relacje. Władysław Jagiełło jest mężem Jadwigi. Żyją w miłości, ale Jagiełło często wpada w zazdrość i to okazuje.

Margit i Erzsebet Lackfi

Margit i Erzebeth Lackfi to zaufane dwórki Jadwigi. Margit jest dwórką i opiekunką Jadwigi, odkąd królewna jest małym dzieckiem. Zawsze towarzyszy królewnie i wspiera ją we wszystkim. Jadwiga bardzo ją lubi i może na niej polegać. Margit troszczy się o Jadwigę niczym o młodszą siostrę. Broni jej, ochrania i chce dla niej jak najlepiej. Trwa przy niej zarówno w Budzie, na dworze Habsburgów w Wiedniu, czy podczas przyjazdu do Polski. Jest oddaną przyjaciółką króla Polski. Erzebeth jest młodszą siostrą Margit. Również jest dwórką Jadwigi i przybywa w jej orszaku do Polski.

Spytek II, Jadwiga i Elżbieta Melsztyńscy

Relacje są mieszane. Raczej pozytywne jest nastawienie Jadwigi do Spytka i jego rodziny, ale wiele razy się również na nim zawiodła. Uwadze Jadwigi nie uszły również spojrzenia Elżbiety kierowane do Władysława Jagiełły.

Jan Radlica

Dobre relacje. Jan Radlica jest dla Jadwigi opiekunem i autorytetem.

Marcin z Rajska

Dobre relacje. Marcin z Rajska opiekuje się Jadwigą, kiedy ta jest jeszcze dzieckiem.

Dymitr z Goraja

Dobre relacje, choć zamknięcie Jadwigi w komnacie przez Dymitra nadszarpnęło ich przyjaźń.

Władysław Opolczyk i Eufemia Mazowiecka

Trudne relacje. Władysław początkowo wydaje się sojusznikiem Jadwigi, by po jakimś czasie prowadzić politykę przeciwko niej i jej mężowi. Podobnie jego żona Eufemia.

Śmichna i Mścichna

Dobre, przyjacielskie relacje. Bliźniaczki są oddanymi damami dworu Jadwigi.

Bodzanta

Trudne relacje.

Jan Szczekna i Mateusz z Krakowa

Dobre relacje.

Cytaty

Cytaty Jadwigi

 • Ja nie chcę księcia! Chcę króla, jak Katarzyna, i jak Maria. - do rodziców
 • Nie chcę do Wiednia! Nie chcę! - do babci
 • Będę królową! - do Marcina z Rajska
 • Witam, nazywam się Jadwiga. Jestem córką króla. - do Leopolda
 • Kwiatki daje Bóg. - do Viridis
 • Wilhelm nie będzie moim mężem. Bóg mi powiedział. - do Margit i Marcina
 • Ja, Jadwiga, córka Ludwika i Elżbiety, w obliczu Boga Wszechmogącego, uroczyście przyrzekam, że biorę sobie Wilhelma, syna Leopolda i Viridis za męża. - przysięga podczas sponsaliów de futuro z Wilhelmem.
 • Przysięgam przed Bogiem i Jego Aniołami świętymi, że będę strzegł prawa i sprawiedliwości, zachowywał pokój, a biskupom i prałatom Kościoła okazywał cześć należną. - przysięga koronacyjna
 • Jestem królem! Podnieśliście rękę na majestat! - do Dymitra
 • Jestem królem to prawda, ale ślub chcę wziąć jako niewiasta. Niech książę składa przysięgę pierwszy - do arcybiskupa podczas ślubu
 • Ziemia do Boga należy! My jesteśmy tylko jego pasterzami. Pozwala nam na niej rządzić, a im uprawiać. - do Jagiełły
 • Wylanych łez nikt im nie zwróci - do Jagiełły
 • Zamach na moją matkę i siostrę, to zamach na mnie. Na króla Polski!
 • Nie będę zakładniczką ani mojego łona, ani mojego biskupa!
 • Nie krzycz na króla, ma dobry słuch - do biskupa Radlicy

Cytaty o Jadwidze

 • To wyjątkowe dziecko i nie możemy popełnić błędu. - Elżbieta Łokietkówna
 • To dziecko. Bardzo wrażliwe dziecko. - Elżbieta Łokietkówna
 • Nie było i nie będzie wspanialszej królowej od ciebie. - Margit Lackfi
 • Królowa jest bardzo pobożna. - Mikołaj Trąba
 • Mam najmądrzejszą i najpiękniejszą królową na świecie. - Jagiełło
 • Nie wiedzą, jaką wojowniczkę mam u boku. - Jagiełło
 • Nasze szczęście, opieka dobrej królowej - murarze
 • W tym miejscu postawiła stopę, gdy zdejmowała tę klamerkę. Coś takiego tylko święta osoba może - kamieniarz
 • Jadwiga zawsze będzie ich królem - Jagiełło o polskich panach
 • Nigdy nie będę jak Jadwiga! - Anna Światosławowna
 • Czuła jak niewiasta, a przemawia jak mędrzec - Konrad von Jungingen

Galeria

Grafiki promocyjne

Sezon III

Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Advertisement