Korona Królów Wiki
Advertisement
Kobieta też ma głową, na którą można włożyć koronę.

—Elżbieta

Elżbieta Łokietkówna (ur.1305r - zm. 29 grudnia 1380r.) — królewna polska, królowa Węgier. Córka króla Polski Władysława I Łokietka i królowej Jadwigi Bolesławówny. Siostra króla Polski Kazimierza WielkiegoStefana ŁokietkowicaWładysława ŁokietkowicaJadwigi Łokietkówny oraz księżnej świdnickiej i saskiej Kunegundy Łokietkówny.

Od 1320r żona króla Węgier Karola I Roberta Andegaweńskiego. Matka zmarłych w dzieciństwie Władysława Andegaweńskiego i Karola Andegaweńskiego, króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego, Andrzeja Andegaweńskiego i Stefana Andegaweńskiego. Babka królewny Katarzyny Andegaweńskiej, króla Węgier Marii Andegaweńskiej, królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej, księcia Karola Martela, księcia Jana Andegaweńskiego i księżniczki Elżbiety Andegaweńskiej. Jej prawnuki były jednocześnie ostatnimi z linii Andegawenów węgierskich - królewna polska Elżbieta Bonifacja, nieznany z imienia syn Marii Andegaweńskiej i książę Filip z Tarentu zmarli w niemowlęctwie. Teściowa Elżbiety Bośniaczkiej.

Za panowania swego syna Ludwika odgrywała kluczową rolę polityczną. Podróżowała po całym świecie, a z jej zdaniem liczyli się władcy z całego świata. Zaaranżowała małżeństwo syna z kuzynką - Elżbietą Bośniaczką, w której naprawdę się zakochał. Dzięki temu młoda królowa nie wtrącała się zbytnio do polityki, a rzeczywiste rządy sprawowała wciąż Łokietkówna, jako królowa-matka. Przez całe życie wspierała interesy zarówno Węgier, jak i Polski, pomagając nie tylko synowi Ludwikowi, ale i bratu - Kazimierzowi Wielkiemu, królowi Polski. Udało się jej doprowadzić do zawarcia umowy pomiędzy nimi, według której to Ludwik stawał się następcą Kazimierza na polskim tronie w razie jego śmierci bez pozostawienia po sobie potomka.

Regentka polska w latach 1370-1380 po śmierci brata, gdzie nie przebywała stale, a jedynie co pewien czas. Polskę opuściła w 1376 roku po rzezi Węgrów, do której doszło w Krakowie. Powróciła tam jednak dwa lata później, jednak nie została na długo.

Historia[]

Ogólnie[]

Węgierska rodzina królewska została zaatakowana przez zamachowców, chcących w ten sposób zemścić się za krzywdę wyrządzoną Klarze Zach przez brata Elżbiety, Kazimierza. Królowa w wyniku zamachu straciła kilka palców, co wielokrotnie wspominane jest w serialu.

Sezon I[]

Elżbieta przysyła na Wawel Jolentę, nieślubną córkę Kazimierza Wielkiego, z ostrzeżeniem, że grozi jej niebezpieczeństwo. Przyjazd samej królowej bardzo się opóźnia. Dociera do Krakowa na pogrzeb ojca, Władysława Łokietka. Staje po stronie Kazimierza i Anny, gdy jej siostra, Kunegunda chce nastawić ją przeciw nim. Elżbieta jest stanowcza i uważa, że królem Polski powinien zostać Kazimierz. Królowa zaprzyjaźnia się z Anną i przygotowuje dla niej suknię na koronację. Dobre wrażenie robi na niej Olgierd. Razem z dworem uczestniczy w uroczystościach wielkanocnych. Po jej wyjeździe odbywa się przedstawienie, wystawione na jej prośbę.

Elżbieta wraz z synami zjawia się na obradach I Zjazdu Wyszehradzkiego. Dochodzi do kłótni pomiędzy nią, a Kazimierzem, który zarzuca jej nielojalność. Królowa przekonuje brata, że nic nie zmieni tego, że jest jego starszą siostrą i zawsze może na nią liczyć.

Elżbieta przyjeżdża na Wawel. Przywozi podarki dla swoich bratanic. Martwi ją stan Olgierda. Kazimierz podejrzliwie ocenia jej zainteresowanie bratem Anny. Elżbieta unosi się dumą i wyśmiewa insynuacje brata, którego wiele razy musiała tłumaczyć. Zarzuca mu, że nigdy nie odwiedził matki w Sączu. Wyjeżdża do Sącza, gdzie uczestniczy w obłóczynach Jadwigi. Po powrocie do Krakowa dochodzi do kłótni między nią, a bratem. Elżbieta chce, by następcą Kazimierza został jej syn, Ludwik.

Podczas II Zjazdu Wyszehradzkiego, Elżbieta rozmawia z delegacją polską i zapewnia, że jest po jej stronie. Wraz z mężem, Karolem Robertem, popierają króla Kazimierza i zapewniają o ich wsparciu dla sprawy polskiej.

Elżbieta wraz z mężem przybywa na pogrzeb królowej Anny i okazuje współczucie bratu po stracie żony. Później odwiedza matkę, Jadwigę w klasztorze. Rozmawia z nią jedynie przez kratę. Relacjonuje jej wizytę na zamku. Królowa-matka uważa, że współczucie osłabia Kazimierza, jako króla.

Sezon II[]

1342. Umiera mąż królowej Elżbiety - król Węgier, Karol Robert. Na tron wstępuje ich najstarszy żyjący syn, szesnastoletni Ludwik. Elżbieta postanawia skupić się na dzieciach. Musi również walczyć o swoją pozycję po śmierci męża. Namawia Kazimierza, by ten dążył do pojednania z Ludwikiem po tym, jak doszło pomiędzy nimi do spięcia.

Rok 1348. Do Budy powraca król Ludwik z Neapolu. Królowa Elżbieta jest uradowana, widząc syna. Radość sprawia jej również fakt, że Ludwik przywiózł z sobą małego księcia Karola Mertela, syna nieżyjącego Andrzeja.

1365. Do Budy przybywa, Adelajda Heska, która prosi Elżbietę i Ludwika o wstawiennictwo. Elżbieta nie chce jednak występować przeciwko bratu.

1374 r. W Budzie na świat przychodzi najmłodsza córka Ludwika – Jadwiga Andegaweńska. Elżbieta podejmuje starania, by jej wnuczka została kolejnym królem Polski.

Sezon III[]

1376 r. Ludwik wciąż jest królem polskim, a w jego imieniu władzę, wciąż sprawuje Elżbieta. Pewnego dnia dochodzi do incydentu, który przeradza się w rzeź Madziarów. W ciągu jednej nocy życie traci ich ponad stu. Królowa podejmuje decyzję o powrocie do Budy, ale nie jest tam mile widziana przez synową, Elżbietę Bośniaczkę.

1377 r. Elżbieta rozpacza, gdy dowiaduje się o śmierci Olgierda. Pomiędzy nią, a synową dochodzi do kilku spięć. Królowa-matka czule zajmuje się najmłodszą wnuczką, Jadwigą, która nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem rodziców i dokuczają jej siostry. Elżbieta jest przeciwna jej zaręczynom z księciem austriackim Wilhelmem, ale przystaje na to. Chce jednak towarzyszyć wnuczce w podróży. Ludwik i Bośniaczka chcą się jej pozbyć, ukrywając przed nią planowany atak na Litwę. Gdy królowa się o tym dowiaduje, jest rozzłoszczona. Postanawia, że pojedzie do Krakowa. Informacje o poczynaniach namiestnika, księcia Władysława Opolczyka są niepokojące. Wcześniej jednak królowa spędza czas z ukochaną wnuczką. Uczy ją tańca i dworskiej etykiety. Jest jej przykro, że nie będzie mogła towarzyszyć jej w podróży do Wiednia.

Wkrótce Elżbieta przybywa incognito na Wawel, by zorientować się w sytuacji. Niespodziewanie ociepla się jej relacja z Jaśkiem z Melsztyna. Wspólnie wspominają dzieciństwo i rozmawiają o przyszłości Polski. Królowa chce usunąć Opolczyka z funkcji namiestnika.

W roku 1378 na Wawel przybywa również Ludwik. Elżbieta prosi syna o przyzwolenie na jej działania. Ludwik początkowo się opiera, ale po mszy zmienia zdanie. Sam wraca do Budy, a królowa pozostaje na Wawelu i układa odpowiedni plan. Wkrótce zjawia się u niej niejaki Jan z Kleparza, który podaje się za syna zmarłego króla Kazimierza. Elżbieta nie wie, co o tym myśleć. Zastanawia się, czy rzeczywiście może być to syn jej nieżyjącego brata. Nieoczekiwanie hojnie go obdarowuje.

Rok 1380. Elżbieta podarowała Jadwidze, pięknie rzeźbioną szkatułkę. Królowa Elżbieta umiera na Węgrzech. Zamek pogrąża się w żałobie, a w największy smutek wpada jej ukochana wnuczka - królewna Jadwiga.

Cytaty[]

Cytaty o Elżbiecie[]

Twoja babka kochała i rozumiała Polskę, jak nikt.

—Jasiek z Melsztyna o Elżbiecie

Umiesz królowo schować dumę i nie jesteś niewolnikiem pychy.

—Jasiek z Melsztyna

Galeria[]

Sezon I[]

Sezon II[]

Sezon III[]Korona.png

Bohaterowie - Sezony I i II

Główni Bohaterowie Kazimierz III WielkiAldona Anna GiedyminównaAdelajda HeskaJadwiga Kaliska
Rodzina królewska Władysław I ŁokietekElżbieta ŁokietkównaKunegunda ŁokietkównaBolko II MałyElżbieta KazimierzównaKunegunda KazimierzównaAnna KazimierzównaJadwiga KazimierzównaKunegunda KazimierzównaKaźko IV SłupskiElżbieta PomorskaKonstancja ŚwidnickaHenryk II ŚwidnickiAnna ŚwidnickaHenryk I JaworskiHenryk V ŻelaznyKarol I RobertAndrzej AndegaweńskiEufemia GiedyminównaKenna Joanna OlgierdównaStefan ŁokietkowicElżbieta LuksemburskaWacław IV LuksemburskiBernard ŚwidnickiStefan AndegaweńskiKarol MartelGiedyminOlgierd GiedyminowicKiejstut GiedyminowicJan LuksemburskiKarol IV LuksemburskiAgnieszka HabsburgBogusław V PomorskiWarcisław V PomorskiLudwig VI RzymianinJadwiga żagańskaWładysław II JagiełłoJoanna IBolesław III PłockiWładysław GarbatyLeszek InowrocławskiPrzemysł SieradzkiRudolf IV HabsburgAnna PłockaJolenta Helena ArpadównaSiemowit III MazowieckiMałgorzata Mazowiecka
Bohaterowie Drugoplanowi Krystyna RokiczanaCudka z ŻochowaHelena BorkowicównaEsterkaJasiek z MelsztynaSpycimir LeliwitaZbigniew ze SzczyrzycaJan GrotJan BodzętaBrat WojciechEgleEliaszKatarzyna PileckaGabijaNiemierza z GołczyJarosław BogoriaBożena TęczyńskaOdaJuttaJolentaIlzaPełka z SieciechowaMałgorzata TęczyńskaReginaJan Jura
Bohaterowie Trzecioplanowi Maciek z BartnicyJanisławOfka z KsiążaBognaArunasBaśka DuninMikołaj LigęzaDwórka StanisławaSamuelGrzegorz NekandaOpat JanKat JędrzejWitautasJolentaPaszekGedko z SandomierzaAudreAndrzej z TęczynaGiovanniJagna z MelsztynaHalszkaKuchmistrz (1325-1335)Kuchmistrz NiemstaBellaSłużka Weronika SchwarzOliwier RatoldKlara PukarAndaIlonaPrzybysław z SierakowaHerman z OpatowcaMaciej BorkowicMarcin z RajskaBeneszJanko z CzarnkowaMelaNikodemPisarz BartłomiejRudigerStachStrażnik CzakŚmiłSłużka KachnaPodczaszy IdziMachna ze SzczyrzycaBogdanTyczkaPajdaGąsiorJózefRozaliaStrażnik JaksaKrajczy AdamStrażnik DzierżekNikel BolzSługa KunczkoSługa DobiesławSłużka DorotaDwórka ManitaJakub z BiskupicSłużka FemkaGuncel Reibnitz
Bohaterowie Epizodyczni Jan LuksemburskiNankerGizelaNiemierza KazimierzowicPełka KazimierzowicHelena von ReibnitzJan LigęzaLewek z OlkuszaEdmundasBabkaRadosławMściszekHeinrich Reuss von PlauenOstaszKrasnaVok KravarzDobiesław z KurozwękKupiec JarzynkaHińczaLudolf König von WattzauLenkaRezedaGizelaMikołaj z BiechowaJan z SączaPiotr de LusignanGuillaume de MachautMikołaj WierzynekArnostWitowitPiotr z VolterryBłażej z RajskaWinrich von KniprodeHeinrich von BoventinFriedrich von SpiraKonrad von BrunensteinAleksander von KörnerMarquart von SparenbergNiemojSłużący FilipTrzebor z KończyskaDietrich von AltenburgKrystyn z SamborcaAdam z KsiążaWacław z BalicGalhard de CarceribusPiotr de AnnencyBeniamin z KołodrąbiaMichał z CzaczaCzesant z OsiekaPodczaszynaDymitr DetkoAmadejStrażnik RochButrymJindřich z LipéEutyfronBoksaZbigniew JuraKonopkaMszczujIstvánLászlóTomasz ObrusznyMarcin Charcik
Wspomnieni w serialu Nawój z MorawicyUrszulaElżbieta z GołczyPachna z GołczyŚwięta Jadwiga ŚląskaŚwięta KingaŚwięta Katarzyna ze SienyŚwięty Stanisław ze SzczepanowaKlara ZachSpytko II z MelsztynaJadwiga z Melsztyńskich PileckaJadwiga AndegaweńskaKatarzyna LuksemburskaAnna PłockaMaria AndegaweńskaElżbieta BośniaczkaMałgorzata Luksemburska (królewna czeska)Małgorzata Luksemburska (królowa Węgier)Otton II HeskiPiotr SzyrzykLudwik IV BawarskiLeopold I HabsburgJan KmitaHenryk II ŻelaznySiemowit III MazowieckiMałgorzata MazowieckaLothar von BraunschweigPrzemko GłogowskiJan ścinawskiKonrad I OleśnickiWierzbięta z PalowicDobromiłaBolko II ZiębickiMikołaj ZiębickiBeatrycze AskańskaMaria bytomskaBeatrycze Luksemburska
Korona.png

Bohaterowie - Sezon III

Główni Bohaterowie Jadwiga AndegaweńskaWładysław II Jagiełło
Rodzina królewska Elżbieta BośniaczkaLudwik WęgierskiElżbieta ŁokietkównaMaria AndegaweńskaKatarzyna AndegaweńskaWilhelm HabsburgJulianna TwerskaLeopold III HabsburgViridis ViscountiKiejstut GiedyminowicWładysław OpolczykSkirgiełłoWitold KiejstutowiczMaria OlgierdównaAleksandra OlgierdównaWojdyłłoOlgierd GiedyminowicEufemia MazowieckaZygmunt LuksemburskiKorygiełłoAnna ŚwiatosławownaZofia WitoldównaSiemowit IV MazowieckiBorys KoriatowiczWigunt OlgierdowiczŚwidrygiełłoAndrzej OlgierdowiczRyngałła Anna Kiejstutówna
Bohaterowie Drugoplanowi Margit LackfiErzébet LackfiJasiek z MelsztynaPełka KazimierzowicNiemierza KazimierzowicSpytko II z MelsztynaBodzantaJan RadlicaPiotr WyszCudkaPrzedbor z BrzeziaMarcin z RajskaDymitr z GorajaWojciech Jastrzębiec
Bohaterowie Trzecioplanowi Ojciec TomaszRaganaUrszulaIlonaHelena ReibnitzAndrzej WierzynekGniewosz z DalewicMikołaj z AlwerniiHanulAndaZawisza KurozwęckiDobiesław z KurozwękGrzymekŁaziebny OpanaszJan z OleśnicyJadwiga z Melsztyńskich PileckaEsterkaDomarat z PierzchnaKonrad von WallenrodeKonrad III Zöllner von RotensteinJan z TęczynaMścichnaŚmichnaKrystyna BieckaZawisza z OleśnicyFelicjaReginaMikołaj TrąbaKrystyn z OstrowaUlrich von JungingenMikołaj z WenecjiHanka z KorczynaEngelhard von WildsteinKonrad von JungingenElżbieta GranowskaWiseł CzamborKat JędrzejSirputisKlemens z MoskorzewaBohun ze StrzałyZbigniew z BrzeziaStanisław CzupurnaBeata z Bożego DaruJan SzczeknaMateusz z KrakowaBartłomiej z JasłaStanisław ze SkarbimierzaOścik z Kiernowa
Bohaterowie Epizodyczni Maciek z BartnicyGizelaKlara PukarMamajaLisicaCztan z BorowinyWojciechWilhelm RotenbaumPawełGuncelGabijaDominikAnastazja HorodeckaRyngałła Anna KiejstutównaMarkward von SalzbachLewek z OlkuszaOtton z PilczyJanusz SuchywilkHenryk MazowieckiOlivier de BordeauxMaffiolus de LampugnanoJan MancoPiotr I MuszatowiczJan z JicinaStańczyk z RudyTochtamyszTomasz WierzynekFomaBernard OpolskiTatar KarimStara TatarkaHenryk BitterfeldOlivier de Château
Goście specjalni Kazimierz III WielkiJadwiga Bolesławówna
Wspomnieni w serialu Kaźko IV SłupskiAldona Anna GiedyminównaKrasnaPełka z SieciechowaNiemierza z GołczyŚwięty Łukasz EwangelistaZofia MoskiewskaDymitr DońskiMátyás LackfiJan KmitaMikołaj z KórnikaLudwik OrleańskiBirutaOfka z KsiążaGuncel ReibnitzKarol V MądryIzoldaTristanKarol III z DurazzoMikołaj z GaryWacław IV LuksemburskiWasyl IDawid HorodeckiFlorian MokrskiMinigiełłoKorybut DymitrMaciej BorkowicJanusz I MazowieckiWłodzimierz OlgierdowicDobrogost z NowegodworuKuno von HattsteinWennemar von BrüggeneiTomasz z WęgleszynaJan KropidłoBolesław IV OpolskiSieciej z ChmielnikaNawój z TęczynaSiemowit V MazowieckiAnna CylejskaDorota z MątowówZbigniew OleśnickiZygmunt KiejstutowiczErwin von KrufteleMarcin Baryczka
Advertisement