Korona Królów Wiki
Advertisement

Egle — wróżbitka, zielarka, dawna dwórka Aldony Anny Giedyminówny.

Historia[]

Sezon 1[]

1325. Egle przybywa w orszaku swojej pani, księżniczki Aldony z Litwy do Polski. Jest jej dwórką i przyjaciółką. Opiekuje się przyszłą kr1ólową.

1333. Egle wspiera swoją panią. Jest oparciem dla Aldony Anny. Doradza jej, pomaga i wróży. Aldona namawia przyjaciółkę na chrzest, Egle jednak początkowo pozostaje poganką. Oskarżona przez Katarzynę Pilecką przed królową Jadwigą Kaliską o krzywdzenie królewien, opuszcza bez pożegnania Wawel. Aldona jest wściekła. Kazimierz przyrzeka jej, że odnajdzie Egle. Trwają poszukiwania Litwinki. Egle powraca na Wawel wraz z Gabiją, gdy przyprowadzają na Wawel przestępcę, którego razem złapały w lesie. W tym samym czasie królowej Annie przydarza się wypadek. Aldona spada ze schodów, rodzi martwe dziecko i jest w krytycznym stanie. Kazimierz cieszy się z powrotu Egle na dwór. Litwinka zajmuje się osłabioną królową. Gdy Ana wraca na dwór, jej relacje z Egle znów układają się poprawnie.

W 1335 roku Egle postanawia wyruszyć na Litwę, by odnaleźć swoją córkę, Audre, którą przed przyjazdem do Polski musiała oddać komuś na wychowanie. Nieoczekiwanie dziewczyna pojawia się w Krakowie za sprawą Witautasa. Jest jednak nieufna w stosunku do ludzi. Okazuje się, że wiele przeszła. Była traktowana jak niewolnica. Targowano nią i bito, oraz zakuwano w łańcuchy. Litwinka próbuje odbudować więź z córką, ona jednak ją odtrąca. Podczas najazdu Grota na zamek, Audre wykazuje się odwagą. Egle cierpi, ponieważ jej córce bliżej do Gabiji, niż do niej. Królowa Aldona pociesza przyjaciółkę.

W 1337 Egle zostaje oskarżona o czary. Nieoczekiwanie w jej obronie występuje jej dawna przeciwniczka, Katarzyna Pilecka. Mimo to, Litwinka zostaje poddana ordaliom, czyli sądowi bożemu. Przechodzi próbę ściśnięcia rozgrzanego żelaza. W lochu Katarzyna pomaga jej dojść do siebie i zagoić rany. Litwinka odzyskuje wolność. Zachodzi w niej także przemiana. Jest pewna, że ktoś dopomógł jej przejść przez próbę. Wkrótce przyjmuje chrzest i nawraca się.

W 1339 troskliwie zajmuje się rannym Mikołajem Ligęzą, dawnym oszustem. Rodzi się między nimi uczucie. W tym samym czasie umiera królowa Aldona. Egle nie może uwierzyć w tak szybką stratę przyjaciółki. Po śmierci Aldony dwór żeński zostaje rozwiązany, a Egle wie, że musi opuścić Wawel. Chce wraz z Audre powrócić na Litwę. Król Kazimierz prosi ją jednak, by została i towarzyszyła jego córkom, które potrzebują wsparcia. Litwinka przyjmuje propozycję, podobnie jak Gabija.

Sezon 2[]

1342. Egle jest narzeczoną Mikołaja Ligęzy. Przeciwna temu związkowi jest jej córka, Audre. Za namową narzeczonej, załatwia dziewczynie pracę, jednak gdy ta się o tym dowiaduje, obraża się. Egle ma problemy z córką, która się od niej oddala. Wkrótce nieoczekiwanie zachodzi w ciążę z Mikołajem Ligęzą. On w tym czasie odnawia romans z dawną ukochaną, Włoszką Bellą. Zostawia brzemienną Egle. Obiecuje oddać jej swój dom, sam zaś chce wyruszyć z ukochaną do Italii. Audre chce go zabić w zemście za zniszczenia matce życia. Potem ukrywa się w leśnej chacie i wyrusza do Czech. Egle zwierza się ze swoich problemów królowej Adelajdzie Heskiej, która bardzo przejmuje się jej losem i pragnie jej pomóc. Ligęza powraca do Egle. Gdy ta jednak dowiaduje się, że wiedział o Audre i nie wyznał tego, kłóci się z nią. Mężczyzna brutalnie odtrąca Litwinkę i wyrusza na poszukiwanie jej córki. Egle traci dziecko. W trudnych chwilach oparciem jest dla niej królowa Adelajda. Ligęza powraca z Audre. Egle chce być jednak wolna. Drogi jej i Mikołaja się rozchodzą.

W 1343 wspiera królewnę Elżbietę Kazimierzównę przed ślubem, a w 1345 - królewnę Kunegundę Kazimierzównę.

Lata 1351 Po wielu latach Egle powraca na Litwę w towarzystwie Witautasa. Powraca jednak na Wawel po udaremnieniu litewskiego najazdu na Polskę. Król Kazimierz jest jej wdzięczny i chce, by została. Ona jednak wie, że musi odejść. Litwini nie są mile widziani w Krakowie. Gabija prosi Cudkę o schronienie dla przyjaciółki. Ona jednak odmawia. Wkrótce zmienia jednak zdanie. Egle staje się poszukiwana przez Litwinów. Uważają bowiem ją za zdrajczynię. Pomocy udziela jej Cudka. Wyjeżdżają razem do Gołczy.

Po kilku latach Egle powraca jeszcze na krótko do Krakowa. Wie, że jednak długo tu już nie zostanie.

Spotkanie Egle i Mikołaja po latach

W roku 1368 sędziwa zielarka spotyka swoją dawną miłość - Mikołaja Ligęzę. Oboje czują, że zmarnowali życie. Chcą popełnić razem samobójstwo, jedząc wilcze jagody. Egle przeczuwa jednak, że coś zagraża jednej z córek króla Kazimierza. Ucieka się do pogańskich zwyczajów. Potem razem z Ligęzą zaszywają się w lesie, by spędzić tam resztę swych dni.

Sezon 3[]

Postać nie występuje.

Galeria[]

Grafiki promocyjne[]

Sezon 1[]

Sezon 2[]

Korona.png

Bohaterowie - Sezony I i II

Główni Bohaterowie Kazimierz III WielkiAldona Anna GiedyminównaAdelajda HeskaJadwiga Kaliska
Rodzina królewska Władysław I ŁokietekElżbieta ŁokietkównaKunegunda ŁokietkównaBolko II MałyElżbieta KazimierzównaKunegunda KazimierzównaAnna KazimierzównaJadwiga KazimierzównaKunegunda KazimierzównaKaźko IV SłupskiElżbieta PomorskaKonstancja ŚwidnickaHenryk II ŚwidnickiAnna ŚwidnickaHenryk I JaworskiHenryk V ŻelaznyKarol I RobertAndrzej AndegaweńskiEufemia GiedyminównaKenna Joanna OlgierdównaStefan ŁokietkowicElżbieta LuksemburskaWacław IV LuksemburskiBernard ŚwidnickiStefan AndegaweńskiKarol MartelGiedyminOlgierd GiedyminowicKiejstut GiedyminowicJan LuksemburskiKarol IV LuksemburskiAgnieszka HabsburgBogusław V PomorskiWarcisław V PomorskiLudwig VI RzymianinJadwiga żagańskaWładysław II JagiełłoJoanna IBolesław III PłockiWładysław GarbatyLeszek InowrocławskiPrzemysł SieradzkiRudolf IV HabsburgAnna PłockaJolenta Helena ArpadównaSiemowit III MazowieckiMałgorzata Mazowiecka
Bohaterowie Drugoplanowi Krystyna RokiczanaCudka z ŻochowaHelena BorkowicównaEsterkaJasiek z MelsztynaSpycimir LeliwitaZbigniew ze SzczyrzycaJan GrotJan BodzętaBrat WojciechEgleEliaszKatarzyna PileckaGabijaNiemierza z GołczyJarosław BogoriaBożena TęczyńskaOdaJuttaJolentaIlzaPełka z SieciechowaMałgorzata TęczyńskaReginaJan Jura
Bohaterowie Trzecioplanowi Maciek z BartnicyJanisławOfka z KsiążaBognaArunasBaśka DuninMikołaj LigęzaDwórka StanisławaSamuelGrzegorz NekandaOpat JanKat JędrzejWitautasJolentaPaszekGedko z SandomierzaAudreAndrzej z TęczynaGiovanniJagna z MelsztynaHalszkaKuchmistrz (1325-1335)Kuchmistrz NiemstaBellaSłużka Weronika SchwarzOliwier RatoldKlara PukarAndaIlonaPrzybysław z SierakowaHerman z OpatowcaMaciej BorkowicMarcin z RajskaBeneszJanko z CzarnkowaMelaNikodemPisarz BartłomiejRudigerStachStrażnik CzakŚmiłSłużka KachnaPodczaszy IdziMachna ze SzczyrzycaBogdanTyczkaPajdaGąsiorJózefRozaliaStrażnik JaksaKrajczy AdamStrażnik DzierżekNikel BolzSługa KunczkoSługa DobiesławSłużka DorotaDwórka ManitaJakub z BiskupicSłużka FemkaGuncel Reibnitz
Bohaterowie Epizodyczni Jan LuksemburskiNankerGizelaNiemierza KazimierzowicPełka KazimierzowicHelena von ReibnitzJan LigęzaLewek z OlkuszaEdmundasBabkaRadosławMściszekHeinrich Reuss von PlauenOstaszKrasnaVok KravarzDobiesław z KurozwękKupiec JarzynkaHińczaLudolf König von WattzauLenkaRezedaGizelaMikołaj z BiechowaJan z SączaPiotr de LusignanGuillaume de MachautMikołaj WierzynekArnostWitowitPiotr z VolterryBłażej z RajskaWinrich von KniprodeHeinrich von BoventinFriedrich von SpiraKonrad von BrunensteinAleksander von KörnerMarquart von SparenbergNiemojSłużący FilipTrzebor z KończyskaDietrich von AltenburgKrystyn z SamborcaAdam z KsiążaWacław z BalicGalhard de CarceribusPiotr de AnnencyBeniamin z KołodrąbiaMichał z CzaczaCzesant z OsiekaPodczaszynaDymitr DetkoAmadejStrażnik RochButrymJindřich z LipéEutyfronBoksaZbigniew JuraKonopkaMszczujIstvánLászlóTomasz ObrusznyMarcin Charcik
Wspomnieni w serialu Nawój z MorawicyUrszulaElżbieta z GołczyPachna z GołczyŚwięta Jadwiga ŚląskaŚwięta KingaŚwięta Katarzyna ze SienyŚwięty Stanisław ze SzczepanowaKlara ZachSpytko II z MelsztynaJadwiga z Melsztyńskich PileckaJadwiga AndegaweńskaKatarzyna LuksemburskaAnna PłockaMaria AndegaweńskaElżbieta BośniaczkaMałgorzata Luksemburska (królewna czeska)Małgorzata Luksemburska (królowa Węgier)Otton II HeskiPiotr SzyrzykLudwik IV BawarskiLeopold I HabsburgJan KmitaHenryk II ŻelaznySiemowit III MazowieckiMałgorzata MazowieckaLothar von BraunschweigPrzemko GłogowskiJan ścinawskiKonrad I OleśnickiWierzbięta z PalowicDobromiłaBolko II ZiębickiMikołaj ZiębickiBeatrycze AskańskaMaria bytomskaBeatrycze Luksemburska
Advertisement